Ето кои филми ще се борят за Оскар 22.01 | 17:35

Церемонията по награждаването ще се проведе на 24 февруари

От iNews.bg

Американската филмова академия разкри кои са номинациите ѝ за Оскар. Водещи на обявяването на номинациите са Трейси Елис Рос, която изигра главната роля в комедийния сериал "Girlfriends” (2000-2008), и американският актьор от пакистанския произход Кумайл Нанджиани, участвал в комедийния сериал "Силиконовата долина" (2014). Церемонията се излъчва на живо от театър Самюъл Голдуин.

91-та церемония по връчването на наградите на Американската академия за театрално и филмово изкуство ще се проведе на 24 февруари 2019 година в Dolby Theater (Холивуд, Лос Анджелис).

За най-добър игрален филм номинирани са:

BlacKkKlansman

Черната пантера

Бохемска рапсодия

Фаворитката

Зелената книга

Рома

Роди се звезда

Вице

За най-добър режисьор номинирани са:

Алфонсо Куарон (Рома)

Йоргос Лантимос (Фаворитката)

Спайк Ли (BlacKkKlansman)

Адам Макей (Вице)

Павел Павликовски (Студена война)

За най-добра актриса номинирани са:

Ялица Апарисио (Рома)

Глен Клоуз (The Wife)

Оливия Колман (Фаворитката)

Лейди Гага (Роди се звезда)

Мелиса Маккарти (Can You Ever Forgive Me?)

За най-добър актьор номинирани са:

Крисчън Бейл (Вице)

Брадли Купър (Роди се звезда)

Уилям Дефо (At Eternity's Gate)

Рами Малек (Бохемска рапсодия)

Виго Мортенсен (Зелената Книга)

За най-добра актриса в поддържаща женска роля номинирани са:

Ейми Адамс – Вице

Марина Де Тавира – Рома

Реджина Кинг – If Beale Street Could Talk

Ема Стоун – Фаворитката

Рейчъл Вайс - Фаворитката

За най-добър актьор в поддържаща мъжка роля номирани са:

Махершала Али (Зелената Книга)

Адъм Драйвър (BlacKkKlansman)

Сам Елиът (Роди се свезда)

Ричърд Гранд (Can You Ever Forgive Me?)

Сам Рокуел Sam Rockwell (Вице)

За най-добър чуждоезиков филм номинирани са:

Capernaum (Ливан)

Cold War (Полша)

Never Look Away (Германия)

Roma (Мексико)

Shoplifters (Япония)

За най-добър анимационен филм номинирани са:

Феноменалните 2

Островът на кучетата

Mirai

Ралф разбива интернета

Спайдър-мен: В Спайди-вселената

За най-добър адаптиран сценарий номинирани са:

Роди се звезда

The Ballad of Buster Scruggs

BlacKkKlansman

If Beale Street Could Talk

Can You Ever Forgive Me?

За най-добър оригинален сценарий номинирани са:

Фаворитката

First Reformed

Зелена книга

Рома

Вице

За най-добра оригинална песен номинирани са:

"All the Stars" (Черната пантера)

"I'll Fight" (RBG)

"The Place Where Lost Things Go" (Мери Попинс се завръща)

"Shallow" (Роди се звезда)

"When a Cowboy Trades His Spurs for Wings" (The Ballad of Buster Scruggs)

За най-добри костюми номинирани са:

The Ballad of Buster Scruggs

Черната пантера

Фаворитката

Мери Попинс се завръща

Mary Queen of Scots

За най-добър грим номинирани са:

Border

Mary Queen of Scots

Вице

За най-добри специални ефекти са номинирани:

The Ballad of Buster Scruggs

Черната пантера

Фаворитката

Мери Попинс се завръща

Mary Queen of Scots

Наградата се присъжда в 24 категории, включително "Най-добър филм", "Най-добър режисьор", актьорски номинации за главни и и поддържащи роли, "Най-добър чуждоезичен филм", "Най-добър анимационен филм" и др. След официалното обявяване на номинираните (от 5 до 10 в категорията "Най-добър филм", и по 5 в останалите категории) се провежда вторият етап на гласуване, по време на който членовете на Американската филмова академия ще определят победителите до 19 февруари.

Водещи