На Форума в Пловдив откриха керамика, кости и мрамор 10.05 | 07:07

Въпреки че работата е още на етап почистване на обекта

От Андриян Георгиев

Парчета мрамор, керамика и кости са открили археолозите в северната част на Античния форум на Филипопол.

Въпреки че разкопките там започнаха едва преди три дни и работата е още на етап почистване на обекта, вече имаме няколко дребни находки, похвалиха се археолозите, цитирани от "Булфото".

Откритията, които все още се изследват, датират от Римската и Късноантичната епоха. Това са предимно фрагменти от битова керамика, амфори, мрамор, кухненски гърнета, кости от дребен рогат добитък, гвоздеи и стъкла.

Някои от находките представляват части от бракувана керамика, което означава, че в района е имало такава работилница, обясни зам.-ръководителят на проучването Милена Райчева.

В първия ден на разкопките на Античния форум е открита и част от колона - капител. Орнаментът е малък - с размерите на юмрук и все още се изследва.

Най-четени