Православната църква почита свети Силвестър 02.01 | 09:33
Този празник се нарича още Карамановден, Волски празник, Риначовден, Силвестровден

Православната църква почита свети Силвестър. Той е в Рим. Когато станал на 30 години, Силвестър бил ръкоположен за дякон от папа Милтиад, а след неговата смърт бил избран за Римски епископ и станал тридесет и пети папа. Канонизиран е за светец през 1903 г.
През неговото светителство (314-335 г.) били проведени най-важните реформи на Константин Велики за прекратяване на гоненията и за тържеството на християнството. Чрез свои пратеници Св. Силвестър подписал актовете на Първия вселенски събор в Никея от 325 година.
Преименувал неделния ден от "ден на слънцето" в "ден Господен". Строго забранил на клириците да се занимават с търговия. Привлякъл в Христовата вяра мнозина езичници.
На 2 януари се чества и Св. Серафим Саровски Чудотворец. Той е роден през 1754 г. в град Курск. Мощите му се пазят в Троицкия храм на Дивеевския манастир, на който той е покровител.
Този празник се нарича още Карамановден, Волски празник, Риначовден, Силвестри, Силвестровден.
В народните ни вярвания вторият ден на януари е свързан с обичай да се чисти тора от оборите и е познат като Карамановден.
В нощта срещу празника момците се организирали в дружини и обикаляли домовете, където има едър добитък. Мъжете почиствали обора и си тръгвали, без да се обадят. Ако някой е обиден на любимото момиче, на този ден можел да му отмъсти, като вместо да изрине обора, хвърля още тор.
Имен ден имат Силвия, Силвана, Силвестър, Серафим, Гopан, Гopица.
Водещи
-
Пътници се возят в пощенски вагон, извадиха си хамак и сгъваеми столчета
Влакъовете са препълнени по празниците
06.09 | 18:00
-
Британска класация: Несебър е №1 за евтино късно море
Българският курорт печели с ниски цени на храна, нощувки и полети плюс уникална природа и...
06.09 | 17:20
-
Родителите на единия от задържаните за побоя на шефа на МВР: Синът ни не е лош човек
Те твърдят, че директорът на полицията и съседът му са били пияни
06.09 | 17:00
Най-четени
-
Жулиен и Станислав пребили МВР шефа в Русе (ОБНОВЕНА)
Съпругата на Кожухаров опитала да ги разтърве, казала им кой е
06.09 | 12:20
-
Стартира национален маратон на четенето
Популярни имена сред участниците са Наско, Славчо, Илиян и Иван от Б.Т.Р., момичетата от трио...
06.09 | 13:20
-
Родни политици поздравиха за Деня на Съединенито
Разделението винаги ни прави по-слаби, а общата воля гради бъдеще, написа Бойко Борисова във...
06.09 | 11:00
-
Желязков: Историята многократно ни е показала, че единението е най-правилният избор
Премиерът поздрави българите с Деня на Съединението
06.09 | 12:00