2011 г. с рекорден брой продажби на творби на автори от XX век 27.09 | 20:48
Джаксън Полак надмина собствения си рекорд за цена на картина

"Резултатите от провелия се през май аукцион на Christie’s за следвоенно съвременно изкуство попълни челните класации с нови 21 световни рекорда”, разкри днес (27 септември) собственикът на Музейната галерия за модерно изкуство Деница Атанасова-Гергова.
Картината на Марк Ротко "Оранжево, червено, жълто” е получила най-висока цена 77,5 млн. долара.
Джаксън Полак успя да надмине почти двойно собствения си рекорд за най-скъпо продавана картина. Неговото платно "Номер 28” от 1951 г. беше продадено за 20,5 млн. долара тази година. Това нареди творбата на пето място сред най-скъпо продадените абстрактни картини.
Предишният рекорд на Полак е за произведението "Номер 12”, което беше продадено за невероятна сума през 2004 г.
Сериозно раздвижване на пазара на картини на Хуан Миро се забелязва напоследък, поясни Деница Атанасова-Гергова. По думите й това се дължи на голямата му изложба в Tate Modern през пролетта. Благодарение на това каталонския художник печели трето, пето и десето място в класацията на най-скъпо продадените съвременни творби.
Гергова подчерта, че въпреки огромните промени в пазара, модерното изкуство продължава да е най-сигурният и устойчив сегмент от световния арт пазар. Това се доказва и от рекордния брой продадени произведения на автори от XX век през 2011 г. Общият им брой е над 164 хил. творби. Това са 52% от общия брой аукционни продажби.
Отличават се имената на Пабло Пикасо, Анди Уорхол , Густав Климт и други.
Водещи
-
Еилиь Милчева: Вървим към предсрочни избори през есента
"Петков не би подал оставка, ако няма корупционен скандал с кадри на ПП", смята тя
25.06 | 21:00
-
Жегата препълни спешните отделения
Лекари алармират за ръст на припаднали и дехидратирани пациенти
25.06 | 20:45
-
Политолог за оставката на Кирил Петков: Заблуждаващ и некоректен ход!
Румяна Коларова обясни, че от гледна точка на политологичната наука корупционните механизми не...
25.06 | 20:30
-
Галин Дурев: Този парламент не удовлетворява исканията на българските граждани
Според депутата от КП „БСП-Обединена левица“ скандалите, случили се днес в „Продължаваме...
25.06 | 20:15
Най-четени
-
Кирил Петков подава оставка като съпредседател на ПП и депутат
Това обяви лично той (ВИДЕО)
25.06 | 14:06
-
Сергей Станишев: След 18 години в ЕС много българи вече са видели и меда, и жилото
Той коментира още, че страховете винаги са мощен инструмент за въздействие и за печелене също...
25.06 | 10:45
-
АПИ троши над 18 милиона лева за камери, които дублират тол системата 4
Умишлено несертифициране
25.06 | 10:14
-
Иран напуска Международната агенция за атомна енергия
Той обяви, че „Агенцията за атомна енергия на Иран ще преустанови сътрудничеството си с МААЕ,...
25.06 | 12:45