„Аве“ на война срещу „Кецове“ 17.09 | 11:46
Продуцентите на филма възроптаха срещу решението за български филм, който да се бори за „Оскар“

Днес KB films и Камера ООД, продуцентите на филма "Аве", изпратиха отворено писмо до медиите, във връзка с решението на Националния съвет за кино, който изпрати продукцията "Кецове" на надпреварата за наградите на Американската филмова академия "Оскар".
Писмото, озаглавено недвусмислено "No Comment!”, гласи следното:
"Аве” на режисьора Константин Божанов – най-награждаваният български филм за 2011 и един от най-успешните в международен план български филми от последните 20 години не беше избран да представи България на Оскарите.
"Аве” е първият български филм от 1979 г. насам да бъде избран в състезателната програма на Седмицата на Критиката в Кан.
"Аве" бе отличен с три награди от Българската Филмова Академия, най-голямата от които бе в категорията за най-добър филм на 2011 г. Божанов получи наградата и в категорията режисьорски дебют в игралното кино, а актьорът Ованес Торосян - за най-добра главна мъжка роля.
"Аве” е разпространен до сега в 6 страни и предстои разпространение в още 8 страни през 2013 г.
Във Франция "Аве” бе разпространен на 28 копия и се задържа по екраните 12 седмици; в Швейцария на 11 копия и се задържа по екраните 14 седмици; в Полша на 9 копия и се задържа по екраните 6 седмици.
"Аве” беше в официалната селекция на Европейската Филмова Академия за 2011 г.
Закупен е от телевизионни канали във Франция, Турция, Великобритания, Швейцария, както и HBO за Латинска Америка.
"Аве” е първият български филм, включен в програмата на Музей за Модерно Изкуство в Ню Йорк.
Предстои разпространение в САЩ през 2013 г.
Над 100 рецензии за филма до сега са се появили в международната преса, определяйки "Аве” като един от най-добрите филми излезли от България.
"Аве” е селектиран от над 60 фестивала в 34 държави. Филмът има oбщо 19 награди и над 20 фестивални номинации."
Националният съвет за кино играе роля на комисия по определянето на български филм за участие в надпреварата за наградите на "Оскар". Решението филмът на режисьорите Иван Владимиров и Валери Йорданов да представи България на най-престижните кино-награди в световен мащаб, бе взето на 14 септември.
Водещи
-
ООН прогнозира: 3,5 милиона души ще има в България през 2100 г.
Според доклада Китай, Германия, Япония и Русия вече са достигнали своя пик, а населението им...
13.08 | 21:00
-
Зеленски: Украйна и лидерите от ЕС се споразумяха с Тръмп за пет ключови принципа
Украинският държавен глава разкри подробности от срещата между европейските лидери и Тръмп в...
13.08 | 20:45
-
Прокуратурата и МРРБ проверяват сигнал за допълнителни възнаграждения в АПИ
Той е подаден през юни
13.08 | 20:30
-
Извънредни мерки по контрол на трафика в Гърция
Регулирано е движението на входовете и изходите на големите градове, където трафикът е много...
13.08 | 20:15
Най-четени
-
След 33 дни ваканция депутатите ще получат увеличени заплати
С допълнителните плащания, произтичащи от трудовия стаж на държавния глава Румен Радев, сумата...
13.08 | 11:30
-
Трима от „Наглите” изчезнаха мистериозно, издирват ги
Прокопи Прокопиев - Културиста, Ивайло Евтимов - Йожи и Даниел Димитров - Релето са в...
13.08 | 13:45
-
Близо 50% от българите и 69% от бизнеса подкрепят въвеждането на еврото
Това сочат резултатиете от проучване на "Алфа рисърч"
13.08 | 16:59