„Миграцията на паламуда“ - надежда има 09.02 | 11:27
Киноразпространението на новия български филм засега е под въпрос

Филмът "Миграцията на паламуда" стана известен още преди да е стигнал до публиката, именно защото може и да не стигне до нея.
Режисьорът на леко тъжната комедия, Людмил Тодоров, се вдигна на бунт срещу монополистите от големите киновериги на цената да изложи на риск разпространението на филма.
И разкри наглите условия, които те поставят пред всеки български филм – да сложат ръка на 70% от приходите му от продажба на билети, както и да получат по 625 евро без ДДС за всеки киноекран, на който го прожектират.
Ръкавицата беше хвърлена в публичното пространство, предстои дуелът и развръзката. Всъщност тя не засяга просто конкретния филм, а проблемът с безконтролното монополно положение на големите киновериги в страната, които се изживяват от позицията на факторите, които диктуват условия.
Що се отнася до лентата – тя определено заслужава да стигне до българската публика. В "Миграцията на паламуда" липсват типичните за съвременното ни кино клишета за тежкия преход, престъпността, наркотиците, проституцията. Липсва дори любовна история и голите гърди на някоя новоизгряваща актриса, която винаги е готова да се разсъблече, "ако сюжетът го изисква".
Затова пък хуморът, цветният език, тъжно-комичните ситуации и позитивните послания успяват да ангажират вниманието на зрителя плътно, така че не му оставят време да зажали за липсващите престрелки, гангстерски реплики и тягостни соцкадри.
Христо Мутафчиев, за който този филм е белязан от личната драма – в края на снимките му той получи тежък инсулт, от който се възстановява мъжки, прави една от най-силните си и запомнящи се роли. А и става ясно, че много му се отдава да говори на диалект.
Заедно със Стефан Вълдобрев играят двама бащи от провинцията - Райчо и Спас , които, притиснати от недоимъка, тръгват към морето в опит да пласират продукцията си – единият иконите си, а другият – уникалното си творение - светещ и пеещ кръст. Много позитивизъм и хумор носят срещите им с отец Иван, която е една от последните роли на Велко Кънев.
Своята неравна борба с липсата на пари паралелно водят и синовете на двамата дългогодишни приятели, изиграни от младите актьори Владимир Зомбори и Никола Стоянов. Целият трагикомизъм на ситуацията, в която се намират, се заключва във факта, че стигат дотам да крадат от роми, с което си спечелват презрението дори на представителите на малцинството.
В крайна сметка миграцията на паламуда от Черно море в река Янтра е условно осъществена, а героите са изпълнени с оптимизъм, макар и наглед да са се върнали в изходна позиция.
Във филма могат да бъдат видени още Ицко Финци, Гергана Стоянова, Кенуъд Хил, Александър Сано, Анастасия Неделчева и Ирина Първанова. Дори и да не бъде пуснат из големите кинозали, той може да бъде видян в рамките на София Филм Фест, който стартира на 9 март.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30