Комиксите ще си имат музей в Русе 01.04 | 08:38
90-годишен комикс притежава директорът на детската градина в Русе

Първият у нас музей на комикса ще бъде открит през месец май в Русе. Неговият създател е Стоян Стоянов, който е и директор на детска градина "Пролет" в крайдунавския град, предава БТА.
За комиксите Стоян Стоянов казва, че ги събира от дете. Манията по комикси е започнала през 80-те със списание "Дъга" с "Историята за хан Крум", както и списанията "Чуден свят" и чуждестранните "Пиф" и "Рахан". Повече от 30 години той събира комикси и обогатява колекцията си, която в момента наброява близо 12 000 заглавия.
"В България има колекционери, които имат и повече, но ние не си мерим комиксите. Важното е, че работим в една общност, в която има разбирателство", обяснява Стоянов.
Той допълва, че комиксовото изкуство е необятна площ. "Комиксите, които притежавам, са български и чуждестранни, като част от тях са на хартиен носител, а други са дигитализирани.
Бъдещият музей на комикса в Русе ще има задача да дигитализира хартиените носители, което е бавен процец и става по проекти. Стоянов казва, че в началото това ще бъде музейна сбирка, а целта е да се разширява. Тя ще се помещава в сградата на Русенската библиотека, като в момента се изготвят и витражите.
В интервю за БТА Стоян Стоянов разказва за любовта си към комиксите. Най-старият комикс на хартиен носител, с който Стоянов се гордее, е "Детски вестникъ" от 1925 година. В изданието има български разкази в картинки, както и комикс за Хитър Петър.
"Вестникът излиза две години на четири страници, като първа и четвърта страница са на цветен печат. Изданието поставя т.нар. Златен век на българския комикс, който достига своя разцвет в края на 30-те и началото на 40-те години на миналия век - по време на Втората световна война. Тогава излизат шест броя комиксови вестника веднъж седмично, които са от осем до 16 страници - като "Чуден свят", "Илюстровано четиво" и "Седмична забава", обяснява Стоянов.
Целта на неговия музей е да събира и оригинали на комикси, на заготовки, на средства за предпечат, както и предмети, свързани с комиксовото изкуство - например, пера и тушове, с които художниците са рисували комикси. Стоянов обяснява, че през 1990 година в Русе излиза комикс в самостоятелен албум "Легенда за крал Артур", което е малко известен факт. Става дума за черно-бяла графика на Роберто Андреев.
"Когато си правих дипломната работа на тема "Комиксите за деца и юноши - историческо развитие, същност, класификация и структурно-семантични особености" художниците Сотир и Пенко Гелеви ми подариха проект за заглавие на тяхното комикс списание "Рикс". Нарисувано е от тях с молив на гърба на заготовка за списание "Дъга", на т.нар. синушки, разказа директорът на детската градина. Той обясни, че "художникът рисува комикса на даден формат с туш в чернобял вариант, в печатницата той се отпечатва в синьобял вариант, като "синушката" се дава на художниците за нанасяне на цветовете. Черният цвят се печата
последен, за да стане качествен комиксът".
Стоянов продължава и в момента да събира комикси и казва, че всеки, който иска да дари издание, е добре дошъл. Друга цел на музея на комикса е да организира международни и регионални форуми, свързани с "деветото изкуство", изложби, работилница за комикси и ателиета за ученици.
Стоян Стоянов има идея комиксът да стане като помагало при работа с деца. "Вече трета година нашата детска градина и детска градина "Слънце", с подкрепата на община Русе и на Регионалната библиотеката, организираме "Работилница за комикси", където деца от целия град рисуват комикси", обяснява Стоянов. Той допълва, че използва комиксите и като елемент на образователния процес, което му помага много в работата с децата.
"Децата възприемат света най-вече чрез визуализирането - чрез поредицата от картини", казва Стоянов и припомня, че дори миналата година художниците на списание "Дъга" са гостували на децата от детските градини "Пролет" и "Слънце" в Русе, като са рисували герои от комикси пред тях.
Стоян има и друга идея - най-дълъг комикс в света. През месец май, покрай откриването на музея, той и ръководството на Регионалната библиотека имат намерение да организират ученици от училищата в града, които да представят най-дългия рисуван комикс в света. "Идеята е на гърба на тапет всеки клас да нарисува панели и така да ги свържем в едно цяло, като ще кандидатстваме за световните рекорди на Гинес", обяснява Стоянов.
По думите му през последните години има развитие на българската комикс култура и вече се мисли за комикса като културологичен феномен, което възражда неговата популярност. "В Русе, който е град на свободния европейски дух, са се случвали много първи неща и ще продължават да се случват и музеят на комикса е пример за това", казва Стоянов пред БТА.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34