Модерни трикове за приготвяне на туршия 20.09 | 10:00
При използването на зелени чушки, често се прилага техниката за надупчване с игла, което позволява на саламурата да проникне по-добре и да ускори процеса на ферментация.
С настъпването на есента, пазарите изобилстват от разнообразни и ценово достъпни зеленчуци, което е идеалният момент за приготвяне на традиционната българска туршия. Този метод за консервиране не само запазва вкуса и хранителните качества на зеленчуците, но и осигурява разнообразие в трапезата през студените зимни месеци.
Туршията може да бъде приготвена по различни начини - сурова, парена или печена, като най-популярен остава методът за приготвяне на сурова туршия. Процесът започва с подбор на здрави зеленчуци, които се почистват и подреждат в буркани или бидони.
При използването на зелени чушки, често се прилага техниката за надупчване с игла, което позволява на саламурата да проникне по-добре и да ускори процеса на ферментация.
Ключов елемент в приготвянето на туршията е саламурата - разтвор от вода и морска сол. Стандартната пропорция е 40 грама сол на 1 литър вода. При приготвяне в бидон, туршията изисква специални грижи - тя трябва да се претака ежедневно в продължение на 10 дни, започвайки от третия ден след приготвянето ѝ.
За да се гарантира трайността на туршията и да се предотврати развалянето ѝ, се добавя натриев бензоат като консервант. Дозировката е 1 грам бензоат на 1 литър течност в бидона. След добавянето на консерванта, туршията се претака още 3 дни, за да се разпредели равномерно. Този процес осигурява бистрота на сока и запазва хрупкавостта на зеленчуците за дълго време.
Претакането на туршията се извършва с помощта на маркуч с дължина между 2 и 3 метра, в зависимост от размера на бидона. Маркучът се поставя на дъното на съда преди нареждането на зеленчуците, като единият му край остава извън бидона.
Саламурата се приготвя в отделен съд, като солта се разбърква до пълното ѝ разтваряне. След това разтворът се излива върху зеленчуците, докато ги покрие напълно. В някои региони на България е традиция да се добавят листа от дюля, хрян или лоза за допълнителен аромат и консервиращ ефект.
При приготвяне в буркани, важно е да се остави около 2 сантиметра свободно пространство от ръба на буркана. По-солената саламура ускорява процеса на ферментация и удължава срока на годност на туршията. При по-ниско съдържание на сол и топло време, добавянето на оцет може да предотврати развалянето.
Грижите за туршията през първата седмица включват ежедневно претакане и разклащане на бурканите. През втората седмица честотата намалява до през ден, а след като туршията втаса, претакането се извършва веднъж месечно.
В случай че туршията стане лигава, решението е да се прецеди, да се превари саламурата и да се добави допълнително сол. Процесът на претакане се извършва чрез засмукване на течността с маркуча и прехвърлянето ѝ в друг съд, след което се връща обратно в бидона.
Този традиционен метод за приготвяне на туршия, предаван от поколение на поколение в българските села, гарантира вкусен резултат и запазва богатството на летните зеленчуци през цялата зима.
Водещи
-
Защо съвременните домати са безвкусни?
"Удвояването на теглото на плода води до намаляване на сладостта с почти 50%", посочват...
16.12 | 16:59
-
Прокуратурата разкри защо сега е поискан имунитетът на Лена Бориславова
На следващо място той обясни, че за да бъде предложено на главния прокурор да внесе искане в...
16.12 | 16:45
-
Температурите падат рязко след необичайно топлото начало на декември
Идващите дни ще донесат драматична промяна в метеорологичните условия в страната.
16.12 | 16:15
-
Антирекорд на пътя: Шофьор получи 64 фиша за превишена скорост
От думите му стана ясно също така, че са съставени и 34 акта за установени МПС без сключена...
16.12 | 16:00
Най-четени
-
От следващата година стажът и възрастта за пенсия по общия ред се повишава
Тези, които няма нужния стаж, могат да се пенсионират по чл. 68, ал. 3 от КСО – през 2025 г....
16.12 | 10:15
-
Пада възрастовата граница на децата, които се пристрастяват към тютюнопушене
Тя обясни, че вейповете са много опасни, защото не се знае каква ще бъде реакцията на...
16.12 | 09:33
-
Днес празнуват всички с имената Марин, Марина, Маринела
Православната църква почита днес паметта на свети пророк Аге
16.12 | 09:09
-
Известната журналистка Маргарита Михнева е починала тази сутрин
Тя е издъхнала на 72-годишна възраст след продължително боледуване. Михнева е едно от...
16.12 | 13:16