Най-ярката нова звезда избликна на небето 17.08 | 19:28

Тя може да се наблюдава с невъоръжено око в съзвездие Делфин

От Антония Михайлова

На небето в съзвездие Делфин се появи най-ярката от 1999 г. насам нова звезда. Така астрономите наричат случаите, когато яркостта на звездата се засилва рязко, понякога десетки хиляди пъти.

По информация на Централното бюро за астрономически телеграми първи новата е открил японският астроном Коичи Итагаки. По време на наблюдения на 14 август той видял в съзвездие Делфин (съседно на съзвездията Лебед и Водолей) незабелязана преди звезда от шеста звездна величина. На предишни снимки от тази област тя не се виждала.

По-късно появата на новата била потвърдена от астрономите от Беларус, Русия и други страни. Яркостта на новата звезда продължава да расте – сега тя е достигнала звездна величина 4,3. Това е най-ярката нова в нашата галактика от май 1999 година, когато в съзвездие Корабни платна избликнала нова звезда, която достигнала величина 3,1.

"Сега тя може да се види с невъоръжено око при добро време, с изключение на големите градове. По блясък тя вече е надминала новата от 2002 г. (V4743 Sgr), но едва ли ще стане по-ярка от новата през 1999 г., избликнала на южното небе в съзвездието Корабни платна. Във всеки случай това е рядко явление, така че побързайте да я наблюдавате", казва астрономът Леонид Еленин, открил кометата Еленин преди няколко години, пред РИА Новости.

Ученият отбелязва, че по данните на звездния каталог на обсерваторията на ВМС на САЩ на това място се е намирала синя звезда от звездна величина 17,5, а индексът й в каталога е USNO-B1.0 1107-0509795.

"За нея нямаше нищо известно, обикновена, доста слаба звезда. Сега разбираме, че това е двойна система с бяло джудже. Съдейки по спектъра, вторият компонент може да е свръхгигант от спектрален клас F2", добавя Еленин.

1013974Изблиците на новите са свързани с взривни процеси в двойни звездни системи. Единият компонент от тях е бяло джудже ("изгоряла" звезда, в която вече не протичат термоядрени реакции и свети с остатъчната топлина), а вторият е звезда, която е малко по-лека и студена от Слънцето.

По-масивното бяло джудже "изсмуква" от своя компаньон водорода и в даден момент в неговата водородна обвивка започва термоядрена реакция – настъпва термоядрен взрив на тази обвивка и яркостта на звездата нараства десетки хиляди пъти.

В продължение на дни, а понякога и на години яркостта на звездата спада, но съществуват и повторни нови, където термоядрените "самовъзпламенявания" може да протичат по няколко пъти.

1013973

Водещи

Най-четени