Откриха още един ключ към паметта 22.04 | 11:00
Миризмите ни помагат да запомняме или да си припомняме събития и факти
Изследване направено от учените от Kavli Institute for Systems Neuroscience в Норвегия, доказа, че в мозъка ни съществува "карта", в която ароматите се свързват с определени събития и спомени.
За да разберат повече за начина, по който мозъка реагира на подобни сетивни стимули, учените са провели експерименти с плъхове. На животните са били предоставяни само две миризми – едната им давала информация, че ще открият храна в ъгъла на клетката, а другата сигнализирала, че такава липсва. След три седмици тренировки, 85% от плъховете без колебание следвали миризмата, която ще ги отведе към храната.
"Всички знаем, че миризмите могат да върнат определени спомени. Също така знаем, че това е възможно, защото невроните в определени части на мозъка функционират синхронно, за да направят връзката между две толкова различни неща", казва изследователят Кей Игараши.
Водещи
-
„Да, България“: Снишаването на правителство ни за Гренландия с надежда политици да бъдат извадени от „Магнитски“ е жалко
Призоваваме правителството да заеме отговорна позиция в предстоящото на 22 януари заседание на...
20.01 | 14:30
-
Тръмп публикува лични съобщения от Макрон: „Приятелю, какво правиш?“
Президентът на САЩ използва лични съобщения от Макрон и Марк Рюте, за да защити амбициите си...
20.01 | 14:20
-
Проф. Пламен Киров: Залогът на президентските избори ще е голям
Няма да има кой знае какво забавяне за консултациите, смята бившият конституционен съдия
20.01 | 14:00
Най-четени
-
Мартин Карбовски: Не сме с вас, господин Президент. Вие бъдете с нас!
Искахте промяна? Вземете си я. Дайте шанс на недоволството си, не на Радев, зове журналистът
20.01 | 09:15
-
Президентът Румен Радев ще депозира оставката си
До този момент няма случай на подадена оставка от президент на България.
20.01 | 08:30
-
Първан Симеонов: Между ПП-ДБ и Президентството има вежлив тон, това ми се струва следващото възможно мнозинство
По думите му от година насам между ПП-ДБ и Президентството има вежлив тон.
20.01 | 09:30