Самотният Джордж си има наследници! 23.11 | 14:49
Учени откриха гигантски костенурки от същия вид

След като костенурката Самотният Джордж почина се смяташе, че този вид гигантски костенурки е изчезнал. На Галапагоските острови обаче бяха открити представители на същия вид, предаде Франс прес, цитирани от БТА.
Смятан за единствения оцелял представител от вида Geochelone abingdoni, Самотният Джордж бе на около 100 години, когато издъхна през юни.
Самотният Джордж бе открит там преди тридесетина години.
Изследване на учени от Йейлския университет обаче позволи да бъдат открити други 17 представители на същия вид, а това дава надежди за спасяването му.
Смъртта на стогодишната костенурка не е краят на този вид гигантски костенурки, заявиха от дирекцията на Националния парк на Галапагоските острови.
Новооткритите представители на вида живеят в района на вулкан на остров Исабела, който е част от Галапагоския архипелаг, както и остров Пинта, на който умря Самотният Джордж.
На този вулканичен остров учени направиха опити за кръстосване на Самотния Джордж с генетично близки до него женски костенурки. След 15-годишно съжителстване опитите им се провалиха, макар че се прибягна дори до изкуствено осеменяване.
След като изследваха 1600 проби, учените заключиха, че става въпрос за 9 женски и 3 мъжки костенурки, както и за 5 млади екземпляра, чийто пол все още не е идентифициран.
Повече за Джордж, тук.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Километрична автоколона на АМ "Хемус" в посока Варна
18.04 | 16:59