Кое е правителството в сянка? 28.02 | 08:19

Twitter начинанието на група ентусиасти

От Филипа Тодева

Можете ли да си представите правителство, което оперира изцяло в интернет пространството. Сигурно ще си помислите, че е невъзможно. Не така смятат обаче група ентусиасти, нарекли се "Twitter-правителството в сянка", или първото алтернативно правителство на България, което е избрано изцяло от Twitter населението на страната.

Идеята за t-правителството #всянка се родила почти нашега в деня, в който правителството на Бойко Борисов подаде оставка и стана ясно, че нито една от парламентарните сили не желае да излъчи и участва служебно правителство.

Според инициаторите едно нашега спретнато правителствто от активни, социално ангажирани туитърджии не би било по-лошо от едно насериозно корумпирано такова. Затова и решили да опитат да изберат едно правителство #всянка, което – заедно с останалите туитещи (образно казано, т-парламента) да бъде коректив на "стандартното” правителство, което и да се окаже то.

Основните целите на t-правителството вече са набелязани:

Да обсъжда и предлага агресивно, дори нахално, алтернативни политики и решения по ключови въпроси. Без никаква политическа мотивация и най-вече – без корупционна такава.

Да анализира и критикува ежедневните решения на "стандартното” правителство; съответно – надяваме се – понякога да се съгласява със същите.

Да се надява разумните, създадени от т-правителството идеи, да бъдат "осиновени” от поне някоя от парламентарно представените партии.

Проектът е съвършено отворен. Всяка идея или цел ще бъдат обсъдени от т-обществото и разумните ще бъдат добавени.

Очаква се днес всяко едно министерство и ресор да имат своя подстраница и всички граждани ще могат да задават въпроси и да отправят молби. Започва и записването за тъй наречените "партийни избори”.

И накрая – кои са членовете на кабинета. Начело застава журналистът Иван Бедров, който ще бъде интересно да видим като алтернативен наследник на поста на Бойко Борисов.

На горещия стол на вицепремиера в оставка Симеон Дянков сяда в икономистът Георги Ангелов, а Владимир Каролев явно ще има за цел да реши проблемите ни със сметките за тока и ЕРП-тата, защото той е алтернативният министър на икономиката, енергетиката.

Студентът, който организира протестът за осъждане на делегатите от ДПС, които пребиха Октай Енимехмедов Тони Господинов е новият министър на правосъдието, а туризмът поема Христо Иванов.

PR експертът и правозащитник Деница Сачева поема не по-малко проблематичният от енергийния ресор на здравеопазването, а блогърът Боян Юруков ще има възможността да запознае отблизо с работата на МВР. Сотир Цацаров ще има за конкуренция Константин Павлов, а външната политика на t-правителството ще движи Албена Тодорова.

Тенис легендата на България Маги Малеева ще поеме щафетата от Свилен Нейков. Сред останалите министри в алтернативния кабинет са Росица Цанова, за която се създава поста "министър на международния имидж на България, Мария Каракушева, която ще движи ведомството на Вежди Рашидов, Божидар Божанов от когото ще очаваме най-после да въведе електронното правителство и др.

Водещи

Най-четени