Неженени мъже на “Пазар за съпруга“ 27.04 | 17:14
Коя от 13-те двойки в книгата на Стивън Уингейт има шанс да остане заедно?
Това е първата книга на американския автор и преподавател по художествено писане Стивън Уингейт. За нея получава куп награди и положителни оценки от критиката.
Заглавието ѝ, "На пазар за съпруга", звучи подвеждащо комерсиално – ако не си падате по чиклит, вероятно ще я подминете веднага.
Обаче книжката – сборник с 13 разказа – изненадва с дълбочината на психологическия поглед към отношенията между двама души, търсещи любовта, и с пълнотата на образите, които изгражда.
Всяка от историите е разказaна от гледната точка на мъж около 30-те – в етапа от живота му, в който съзнава, че му е време да си намери жена или чувства неистово, че има нужда от такава.
Авторът не разгръща всяка от историите от начало докрай, а ни позволява да погледнем само отрязък от нея, в който отношенията между мъжа и жената са достигнали някаква критична точка, от която зависи как ще се развият.
Отчуждение, липса на близост, неразбиране на другия, отвращение от навиците му, нежелание да поемеш чуждата болка, страх да проявиш отговорност – това са само част от проблемите, пред които се изправят героите на Уингейт.
"Може и да подлагам героите си на големи изпитания, но след тях те чувстват, че имат шанс да бъдат щастливи", пък казва авторът.
В крайна сметка пътищата на голяма част от двойките в историите се разминават - някои от тях изненадващо решават да поемат по различен път, докато други сякаш от самото начало на връзката си я чувстват обречена.
Уингейт споделя, че при подреждането на разказите в сборника е искал да създаде представата за голяма дъга – за движение от герои, които остават затворени в себе си, към герои, които успяват да се разкрият пред другите.
Разказите са писани между 1991 и 1999 г., но до публикуването им Уингейт е работил постоянно върху тях. У нас книгата излиза четири години след появата ѝ на американския пазар, благодарение на издателство Ciela.
Водещи
-
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни
10.02 | 15:30
-
Цончо Ганев би аларма: Туризмът ще пострада от вдигането на данъците
Според него трябва да е приоритет на държавата, българския турист да е запознат с наследството...
10.02 | 15:15
-
Работодателите: Вече 24 години държавните служители не заплащат за своя сметка осигурителни вноски, получава се дискриминация спрямо частния сектор
Осигуровките трябва да се заплащат от държавните служители тогава, когато заплатите им бъдат...
10.02 | 14:45
-
Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в България обявиха от движение „Системата ни убива“
Те настояват за мерки от държавата като въвеждане на таван на цените за 70 стоки.
10.02 | 14:30
Най-четени
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Експерти: Еднодневен бойкот на супермаркетите няма доведе до смъкване на цените
Опасности от държавна намеса
10.02 | 10:45
-
Нов случай в градския транспорт на София, при който пътник е заложник на шофьора
Оказва се, че случаят не е прецедент и други пътници са преживели същото.
10.02 | 09:59
-
На ден едно лице между 17 и 20 години би могло да изкарва между 200 и 300 лева от продажбата на вейпове
От началото на годината са задържани десет души с образувани досъдебни производства за...
10.02 | 12:45