Очаквано: Турският парламент одобри искането за извънредно положение 21.07 | 20:14
Целта на Ердоган е бързо и ефективно да арестува и осъди метежниците
Турският парламент официално одобри искането за въвеждане на тримесечно извънредно положение в страната след неуспешния опит за военен преврат миналия петък. Депутатите подкрепиха искането с 346 гласа "за" срещу 115 гласа "против", предаде Ройтерс.
Президентът Реджеп Ердоган обяви плана за извънредно положение късно снощи, като увери, че той ще помогне на властите по-бързо и ефективно да изправят пред правосъдието поддръжниците на неуспешния преврат.
По-рано днес вицепремиерът Нуман Куртумлуш обяви, че "Турция ще последва примера на Франция и временно ще замрази спазването на Европейската конвенция за човешките права по време на обявеното извънредно положение в страната".
Според Куртумлуш е имало "структурни и индивидуални провали в разузнаването", довели до опита за преврат на 15 срещу 16 юли. Той каза още, че засега не се предвижда въвеждането на комендантски час в Турция и подчерта, че няма да бъде засегнат негативно животът на обикновените хора.
Извънредното положение в Турция има за цел да се избегне евентуален втори опит за преврат, заяви правосъдният министър Бекир Боздаг, цитиран от Ройтерс и БНР. В отговор на опасенията, че икономиката и финансите ще бъдат засегнати негативно, вицепремиерът Мехмед Шимшек увери,че "животът на обикновените хора ще продължи нормално, бизнесът и икономиката ще продължат да се развиват според законите на пазарната икономика".
В същото време обаче извънредното положение включва и редица забрани: на събрания, представления, обществени изяви, обиски и арести без съдебно разрешение и т.н. Властите предупреждават гражданите да не се движат без документи за самоличност.
Досега в Турция са арестувани над 10 хиляди души за участие в заговора за преврат, но според властите има още участници на свобода, изчезнали са и два хеликоптера от армията.
Продължават арестите и отстраняванията на служители в държавната администрация, които вече достигат 60 000 души, които са заподозрени, че са свързани с терористичната организация на мюсюлманския проповедник и бивш съратник на президента Ердоган - Фетуллах Гюлен, който от години е избягал в САЩ.
Близо 21 хиляди учители са уволнени без право на упражняване на професията. Над 6 хиляди училища, финансирани от Гюлен, бяха закрити. Държавата сложи ръка и на банката на Гюлен.
Водещи
-
И ИТН приемат поканата на ГЕРБ-СДС за разговор за съставяне на кабинет
В преговорите обаче ще влязат с условия, зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов
13.12 | 18:00
-
Петков с коментар на твърденията, че ще бъде поискан имунитетът и на Бориславова
Мръсната машина тръгна наред да ни удря - трима в една седмица, написа той в социалните мрежи
13.12 | 17:40
Най-четени
-
От ГЕРБ-СДС поканят още днес ДБ, БСП и ИТН на преговори за кабинет (ВИДЕО)
ПП са изключени от преговорите, съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента
13.12 | 10:41
-
Илков: Бяхме приети в Шенген напълно заслужено!
По думите му няма опасност да се превърнем в буферна зона за мигранти
13.12 | 09:30
-
Газът поскъпва с още 9,6% от 1 януари 2025 г.
От "Булгаргаз" са изчислили, че през януари цената на синьото гориво трябва да е около 83 лева...
13.12 | 10:02
-
ЕИБ отпуска на България заем от 250 млн. лева
Те за съфинансиране на проекти по европейски програми
13.12 | 16:20