Печалбата на BNP Paribas се покачи с 10% през първото тримесечие 04.05 | 16:12

Печалбата е в размер на 2,9 милиарда евро или 3,8 милиарда долара

От Виолета Малинкова

Най-голямата френска банка - BNP Paribas, съобщи, че за първото тримесечие на годината нетната ѝ печалба е нараснала с 10%, отчасти благодарение на продажбите от бизнеса ѝ с недвижими имоти. От банката заявиха, че са на път да постигнат и целите си по отношение на стабилност на капитала, съобщи New York Times.

BNP Paribas има 2,9 млрд. евро нетна печалба през периода януари-март, което се равнява на 3,8 млрд. долара. Това е растеж от 9,6% спрямо същия период за миналата година. Резултатът е по-добър от очаквания – за сравнение прогнозираната печалба на банката от финансовите анализатори на Reutersвъзлизаше на 2,3 млрд. евро.

Въпреки оптимистичните данни обаче, приходите на BNP Paribas за първите три месеца на годината възлизат на 9,9 млрд. евро, което е спад с 15,4% в сравнение с година по-рано. От банката заявиха, че причините за понижението в приходите ѝ са 843 млн. евро такса за преоценка на дълга ѝ, 142 млн. евро загуба от продажба на държавни облигации и 74 млн. евро загуба от продажбата на кредити.

Без тези разноски приходите на фирмата са намалели само с 6,3%, в сравнение с първото тримесечие на 2011 година.

От друга страна, приходите на институцията през първото тримесечие бяха подсилени от еднократни сделки, включително отчетените 1,5 млрд. евро от продажбата на 29% дял на банката в Klépierre - публично търгувано френско дружество, занимаващо се с инвестиции в недвижими имоти, което притежава около 270 търговски центъра в 13 европейски страни. Делът беше продаден през март на Simon Property Group.

От банката уточняват, че без тези единични печалби приходите за първото тримесечие биха паднали с 22% до 2 млрд. евро.

По повод финансовия резултат на BNP Paribas трябва да се вземе предвид факта, че тя работи върху увеличението на съотношението на собствения си капитал от Първи ред – мярка за финансова стабилност, повишаваща капиталовата адекватност на банките с 1% до границата от 9%, съгласно изискванията на Базел III. Новите правила допълнително оскъпяват финансовите услуги.

Най-четени