Развиват туризма в селските райони с 16 млн. лв. 15.09 | 12:25
Приоритет на мерките по ПРСР е подпомагането на селския туризъм

Експертната комисия за осигуряване на прозрачност (ЕКОП) одобри 56 проекта по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) на стойност над 16 млн. лева, съобщиха от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ).
На други две заседания до края на седмицата ще бъдат разгледани още 19 проекта на стойност над 35 млн. лева.
Одобрените проекти са по частните мерки 311 "Разнообразяване към неземеделски дейности" и 312 "Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия". Субсидиите по Мярка 311 са за 561 650 лева, а по Мярка 312 - на стойност 16 148 265 лева.
Част от инвестициите са в областта на алтернативната енергия и предвиждат изграждане на фотоволтаични централи. Субсидиите насърчават и развитието на интегриран туризъм в селските райони. С друга част от средствата ще бъде построена къща за гости и реставриран вече съществуващ хотел.
Помощта по мерки 311 и 312 се отпуска, за да подобри икономическия ръст в селските райони, като стимулира откриването на нови работни места в микропредприятия, които развиват неземеделска дейност. Приоритет на мерките е и подпомагането на селския туризъм.
На 17 септември (събота) предстоят още две заседания на ЕКОП. Ще бъдат разгледани 10 предложения за над 14 млн. лева по Мярка 123 "Добавяне на стойност към неземеделски продукти". С одобрените субсидии ще бъде подобрена икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятия от хранително-преработвателната и горската промишленост.
На второто заседание фондът ще обсъди други 9 проекта на общини за над 21 млн. лева по мерките 313 "Насърчаване на туристическите дейности", 321 "Основни услуги за населението и икономиката на селските райони" и 322 "Обновяване и развитие на населените места".
Средствата по тях целят подобряването на условията за живот в селските райони като цяло. Инвестиционните предложения са за рехабилитация на общински пътища, изграждане на водопроводна мрежа и благоустройство на паркове и площади.
Водещи
-
Зеленски заяви, че с очите си иска да види „пълния и окончателен край на войната в Украйна“
„Разчитаме на европейското единство зад Украйна и работим за него. Всички искаме сигурно...
05.03 | 17:58
-
Депутатът от "Възраждане" Искра Михайлова беше отстранена от днешното пленарно заседание
След подновяване на заседанието председателката на парламента Наталия Киселова измени...
05.03 | 17:40
-
Петков: България трябва да бъде в центъра на Европа и да вземе европейската позиция
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" критикува и изготвения от кабинета "Желязков"...
05.03 | 17:20
-
Пътуваме до морето с частни влакове още това лято
Превозите ще се изпълняват с електрически мотрисни влакове, като обещанието е за високо ниво...
05.03 | 17:00
Най-четени
-
Държавният бюджет за тази година влиза на първо четене в пленарната зала на Народното събрание
Рискове пред финансовата рамка
05.03 | 09:27
-
Задава ли се втора грипна вълна
Това каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в предаването „Твоят ден” по NOVA...
05.03 | 13:45
-
Нинова: Върви се към приключване на войната в Украйна
"Огромна грешка е, ако всички пари отиват за оръжия."
05.03 | 09:59
-
Валерия и транспортният бос Ваньо Алексиев вече не се крият
Някои от последователите на Алексиев, който е спряган за най-богатия българин, се усъмниха...
05.03 | 13:59