Великобитания и Испания са против изпращането на касетъчни бомби на Украйна 09.07 | 12:00
Касетъчните боеприпаси са забранени от над 100 държави
Испанският министър на отбраната Маргарита Роблес се обяви против изпращането на касетъчни бомби в помощ на Украйна ден, след като САЩ обявиха, че ще изпратят такива оръжия на Киев, за да подпомогнат контранастъплението му срещу руските сили, съобщава БТА.
Касетъчните боеприпаси са забранени от над 100 държави, включително Испания. Обикновено те разпръсват множество по-малки експлозиви, способни да убиват безразборно на голяма площ. Тези, които не успеят да се взривят на момента, представляват опасност в продължение на десетилетия.
"Испания има твърд ангажимент към Украйна, но и твърд ангажимент, че определени оръжия и бомби не може да се доставят при никакви обстоятелства", заяви Роблес пред репортери на митинг в Мадрид преди насрочените за 23 юли национални избори.
Британският премиер Риши Сунак, на свой ред, заяви, че страната му е част от конвенцията, която не разрешава използването на касетъчни боеприпаси.
"Ние ще продължим да даваме своя принос в подкрепа на Украйна срещу незаконното и непровокирано нахлуване на Русия", заяви пред репортери Сунак, цитиран от Ройтерс.
Русия, Украйна и САЩ не са подписали Конвенцията за касетъчните боеприпаси, която забранява производството, складирането, използването и трансфера на този вид оръжия.
Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан заяви, че Украйна е предоставила писмени уверения, че "ще ги използва много внимателно", за да сведе до минимум риска за населението.
Запитан защо предоставя касетъчните боеприпаси сега, президентът Джо Байдън заяви пред репортери, че причината е, че мунициите в усилието за отбрана срещу Русия "са се изчерпали".
Водещи
-
Цените на жилищата под наем в София не бележат драстични увеличения
Наемите на двустайни жилища бележат най-силен годишен ръст от 8% в "Овча купел" 2 и достигат...
12.02 | 12:45
-
Регулатори в България: Какви са функциите на КЗК, КЕВР и КЗП
Какви са функциите на КЗК, КЕВР и КЗП
12.02 | 12:15
-
Голяма авария спира топлоподаването в девет квартала в столицата
ж.к. „Христо Смирненски”, ж.к. „Гео Милев”, ж.к. „Яворов”, кв. „Подуене-център”, кв. „Редута”,...
12.02 | 11:30
Най-четени
-
Борисов: Който не целува попа по ръката, целува кръста
Той отбеляза, че в дневния ред днес има само две точки, които касая хората.
12.02 | 11:00
-
Масов внос на евтин мед съсипва българските пчелари
650 хиляди тона украински мед заляха българския пазар
12.02 | 08:19
-
Опасна нова дрога: Какво представлява „слонската упойка“
Стефан Бакалов обясни пред NOVA, че идеята за наркотика е съвсем различна. „Мощността на...
12.02 | 10:45
-
Последните две области излязоха от грипната вълна 2
Експертите от Министерството на здравеопазването препоръчват на гражданите да продължат да...
12.02 | 08:11