Гневът на исляма 23.09 | 08:50
Недоволството на последователите на Мохамед заплашва все повече сигурността по света
Вече почти две седмици протестни действия обхващат мюсюлманския свят. Повод за сътресенията стана нискобюджетният американски филм "Невинността на мюсюлманите".
В него пророкът Мохамед бе представен като развратник и женкар.
На печалната за САЩ дата 11 септември лентата стана повод за нов епизод на кръвопролития. В пристанищния либийски град Бенгази избухна протест пред американското консулство в защита на името на Мохамед.
В суматохата американският посланик беше убит, а смъртта си намериха и трима негови колеги. В четвъртък (20 септември) властите в САЩ обявиха, че атаката е била терористична, но не уточниха дали е била планирана. Вълната на гнева се разрасна още същия ден, като се пренесе в египетската столица Кайро.
В опит да намали напрежението видео платформата Youtube блокира достъпа до филма в двете държави. Антиамериканското недоволство обаче не остана капсулирано и се пренесе в редица ислямски държави. По цял свят посолствата на САЩ бяха обекти на нападение, като в Судан бяха атакувани и мисиите на Германия и Великобритания.
Чувствителността на Арабския свят е била изключително изострена щом става дума за чистото име на пророка. Всеки хумористичен акт срещу Мохамед се е тълкувал винаги провокативно от мюсюлманите.
От тази гледна точка не е изключена и вероятността филмът да е целял да предизвика настоящите събития. Още повече видеото бе първоначално пуснато на части през юни 2012г., когато не намери голям зрителски интерес, но след превод на арабски то доби популярност в цял свят.
Мненията дали Мохамед може да бъде осмиван достигат крайности. При всички случаи мюсюлманите реагират гневно винаги, когато към пророка им се проявява хумористично отношение – нещо, което би минало без подобни проблеми при другите религии. Това е така открай време поради готовността на една част от мюсюлманите да жертват живота си и живота на други в името му.
Равносметката показва, че към светците, които биват защитавани със средствата на войната, се проявява повече толерантност и за тях не се говори. А дали обществената реакция на филма е била прогнозирана от създателите му и може ли това да бъде мотив за оправдание?
В хода на събитията бе открит продуцентът на филма Накула Беселей Накула, който отхвърли твърденията, че е режисирал лентата. В интервю калифорниецът заяви, че режисьорът е човек на име Сам Бейсил (това бе и името на акаунта, от който първоначално бе пуснато видеото в интернет).
Ден след смъртта на американските дипломати той се скри от обществеността, като даде единственото си интервю за вестник Wall Street Journal. В него сподели, че е събрал 5 млн. долара от хора, несимпатизиращи на исляма. Бейсил каза още, че филмът не е религиозен, ами политически. "САЩ загубиха много хора и много пари във воини в Ирак и Афганистан, но ние се борим срещу идеи", каза той пред изданието.
Междувременно Google отказа да свали клипа от сървърите си, добавяйки, че той няма да може да бъде гледан само в държави с ислямско вероизповедание. Това се оказа недостатъчно особено за ливанската шиитска организация "Хизбулла", която призова към разрастване на протестите.
От своя страна, на посещение в ливанската столица Бейрут, Папа Бенедикт XVI призова мюсюлмани и християни да спрат насилието. "Хизбулла" посрещна топло римокатолическия глава, но изгорени американски флагове отново не липсваха.
Искрата на мюсюлманския гняв беше подкладена и от френска карикатура на пророка Мохамед.
Списанието Charlie Hebdo, което не за пръв път осмива мюсюлманския свят, стана повод Франция да затвори посолствата си в размирните страни от съображения за сигурност. Случката напомни за датското списание Jyllands-Posten, което също пусна сатирични рисунки на ислямския пророк през 2005 г.
Тогава издателите настояха, че като се избягва темата за Мохамед, се налага автоцензура. В резултат на публикуваното мюсюлмани по цял свят започнаха масови протести, като се стигна до бомбен атентат в Копенхаген, който беше предназначен за създателите на карикатурите. Атаката не взе жертви.
В Иран протестите против карикатурата бяха най-големи. Протестиращите скандираха против Франция, Израел и САЩ. Проиранската шиитска организация в Нигерия "Ислямско движение на Нигерия” проведе антизападни шествия. Във Франция пък протестите срещу антиисламския филм и карикатурата бяха забранени от френския вътрешен министър Манюел Валс.
Очаква се демонстрациите да продължат да обхващат света, като не е ясно какви ще са действията на западните сили, за да противодействат на деликатната ситуация. А доколко е добре да се шегуваш с религиозни теми, което вярващите намират за обида, е въпрос, който тепърва ще получава своя отговор. Включително и под формата на още взривове.
Водещи
-
Психичноболни сеят страх в центъра на София
Актрисата Весела Бабинова срещнала един, свекърва й - друг
16.11 | 14:30
-
И през зимата летим от София до Бургас и обратно
Директните полети започват от 1 декември, като полетите ще се реализират 3 пъти седмично
16.11 | 14:00
-
Богдана Карадочева е оперирана
Гoлямaтa ни певицa се е пoдлoжилa нa интервенциятa, кoятo oтлaгaлa цели три гoдини
16.11 | 13:40
Най-четени
-
Радев: България и Азербайджан имат потенциал за дългосрочни партньорства
Българският президент посети Баку за участие в 29-ата сесия на Конференцията на страните по...
16.11 | 11:00
-
"Възраждане": Категорично сме против "отвързването" на МРЗ от средната работна заплата
От политическата сила ще съобщят позицията си на среща със служебния министър на финансите...
16.11 | 09:45
-
Терзиев: Изключително доволен съм от първата година на мандата си
По думите на столичния кмет София не е била в застой
16.11 | 12:00
-
Слънчев и по-топъл уикенд
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 10-12°С в цялата страна
16.11 | 09:00