ЕК започва съдебни процедури срещу страни-членки 14.03 | 20:18
Това се налага заради нарушения на правилата на ЕС по инициативата "Отворено небе"

Европейската комисия стартира съдебни процедури срещу няколко страни-членки за нарушения на правилата на ЕС по инициативата "Отворено небе" и двустранните договори на страните с Русия.
От Комисията са обезпокоени, че двустранните споразумения между членове на ЕС и Русия могат да нарушат средата на свободна конкуренция и да осигурят основа за незаконно таксуване при преминаване на Транссибирския въздушен коридор.
Традиционно рамката за договарянето на въздушен транспорт се случва с двустранни споразумения между страните. Но след създаването на ЕС и по-точно след приемането на общата европейска инициатива "Отворено небе" през 2002 година ситуацията за държавите-членки се усложни.
Сега всяко двустранно споразумение между страна - член на ЕС и Русия за използването на Транссибирския въздушен коридор трябва да включва клауза за участието на ЕС. В момента всяка страна, която използва въздушното пространство над Сибир заплаща такса на Русия.
iNews припомня, че през 2006 година е постигнато споразумение да се премахнат таксите за преминаване на Транссибирския коридор, но Русия така и не го въвежда в действие.
Заради таксуването при преминаване над сибирската територия, европейските превозвачи са принудени да сключват споразумения със своя конкурент "Аэрофлот". Само за 2008 година европейските самолетни компании са платили около 420 милиона долара такси, голяма част от тях директно на руския национален въздушен превозвач.
Липсата на единна за целия ЕС система за таксуване при употреба на Транссибирския въздушен коридор създава редица недоразумения. Например, след като австрийските авиолинии Austrian Airlines бяха купени от Lufthansa германската авиокомпания се сблъска съ проблеми от страна на Русия.
Според руските власти Austrian Airlines е загубила правото си да преминава над територията на страната, след като вече не е австрийска, а германска собственост.
Водещи
-
Терзиев: Свидетели сме на поредния епизод от сериал - създаване на проблем, решаване на проблем
Реалните проблеми в транспорта в столицата са:
19.05 | 15:59
-
Кирил Петков излезе с коментар във Фейсбук след решението на премиера Росен Желязков да бъдат дадени 15 млн. лева на столичния градски транспорт
"Хайде няма нужда от поредния театър на Борисов. Целият проблем можеше да се реши още когато...
19.05 | 15:45
-
Областната управа извади ДПС на Доган от централата на бул. "Стамболийски" 45А, запечатаха сградата
Спор за сградата
19.05 | 15:30
-
Желязков: Имаме уверение, че от утре ще се възстанови наземният транспорт в София
"В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на транспортните работници", заяви от своя страна...
19.05 | 15:15
Най-четени
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15
-
Венимин е победиелят в 13-ия сезон на "Като две капки вода"
Втора остана Михаела Маринова, а трети - продуцентът Иван (без Андрей)
19.05 | 00:08