Изпратиха две от Pussy Riot в наказателна колония 22.10 | 11:16
Надежда Толоконикова и Мария Альохина са изпратени за излежаване на 2-годишните си присъди
Членките на група Pussy Riot Надежда Толоконикова и Мария Альохина, осъдени за хулиганство, са изпратени за излежаване на двегодишните си присъди в наказателна колония. Това съобщи за ИТАР-ТАСС техният адвокат Марк Фейгин, цитиран от БТА.
Фейгин се позова на съобщение по телефона от следствения изолатор, където бяха държани затворничките досега, получено от друг представител на защитата - Виолета Волкова.
Адвокатите нямат по-конкретна информация, добави той.
Преди десетина дни градският съд в Москва измени присъдата на една от участничките в пънкарската акция в храма "Христос Спасител" от ефективна на условна. Така Екатерина Самуцевич от Pussy Riot получи условна присъда и излезе на свобода директно от залата на съда.
Присъдата от две години в изправителна колония за останалите две -Мария Альохина, Надежда Толоконникова - остава в сила и бе потвърдена от втората инстанция. Присъдата се основава на члена от Наказателния кодекс, касаещ "хулиганство".
И по време на първата част на процеса и трите участници в групата заявиха, че не са желали по никакъв начин да оскърбят вярващите със своя антипутиновски молебен, а протестът им бил насочен срещу срастването между църковния и политическия елит.
Pussy Riot получиха мощна подкрепа от чуждестранни правозащитни организации, включително и от световни звезди като Мадона и Пол Макартни. В края на септември момичетата бяха удостоени с наградата на името на Джон Ленън, присъдена им от вдовицата на певеца Йоко Оно.
Освен това Pussy Riot бяха включени и в листата за номинации за наградата на Европейския парламент "Сахаров".
Петте момичета от Pussy Riot изиграха пънк-молебен с название "Богородице, Путин прогони" в края на февруари месец в емблематичния за Москва храм "Христос Спасител". Видео от акцията беше разпространен в интернет и предизвика сериозен обществен резонанс.
От пет участнички в групата Pussy Riot руските полицаи успяха да арестуват само три, знае се, че другите две участнички са напуснали Русия и смятат да потърсят подкрепа от международни и феминистки организации.
Водещи
-
Тол камерите следят за скоростта в нови 6 отсечки в Русе, Велико Търново и Габрово
Нови участъци в Русенска област
24.10 | 17:57
-
България и Виетнам подписаха осем двустранни споразумения
Киберсигурност и борба с престъпленията
24.10 | 17:20
-
Водният режим в Плевен остава в сила
От РЗИ постъпват доклади, ежеседмично се правят анализи на качеството на водата. Водата е...
24.10 | 16:45
Най-четени
-
Промяна при пенсионирането на военните
Поправката е предложена от Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС), Станислав Анастасов ("ДПС-Ново начало"),...
24.10 | 12:15
-
Евродепутатите се съгласиха да спре сезонната смяна на часа
Съветът на ЕС бави решението
24.10 | 13:15