Нови изисквания за шофиране в Турция стъписват бг водачите 17.05 | 19:30
Само вписаният като водач при минаване на границата може да е зад волана на турска територия, иначе колата ще се "арестува"

Турция е въвела нови изисквания за влизане и пътуване в страната, отнасящи се до шофьорите на автомобили. Но все още не е ясно как точно действат правилата, затова от българското МВнР са поискали обяснения от турските власти за ограниченията, които ще се налагат на българските водачи.
Информацията за новите изисквания е тръгнала от групи в социалните мрежи, като за източник се сочи Генералното ни консулство в Истанбул, съобщи БНР.
"При влизане на турска територия, превозното средство се регистрира на водача и единствено той има право да го управлява и изведе от турска територия. Не се разрешава преотстъпване или управление от друго лице, дори и с пълномощно, даже регистрираният на влизане водач да се намира в същото превозно средство. При проверка от турските контролни органи и установяване на нарушение на горното изискване, автомобилът може да бъде задържан и след няколко дневна бюрократична процедура изпратен в офис на турските митници към съответното населено място, след което да бъде върнат на водача след заплащане на солидна глоба", гласи пуснатата във "Фейсбук" информация, публикувана и на страницата на Генералното ни консулство в Истанбул.
Има обаче и неясноти. Например - как ще пътуват туристическите автобуси с по двама шофьори или какво се случва, ако на водач му прилошее и се наложи друг да го смени зад волана.
От МВнР заявяват пред БНР, че писма с новите изисквания са получени в туристически агенции и вече са разпространени на техните сайтове. Външното ни министерство е предприело постъпки за отправяне на официално запитване към турските власти какво означават новите разпореждания. Отговорът се очаква в следващите дни.
Същевременно от Истанбул вече са получени 3 сигнала за задържане на регистрирани в България коли, които са управлявани от лице, различно от това, което е вписано като шофьор при влизане в Турция, въпреки че същото е било в колата. Има и случаи с официално упълномощени лица, са казали от МВнР.
Публикуването на новите изисквания има за цел да предупреди българските граждани, на които им предстои пътуване в близките дни, докато се получи официалното тълкувание от турските власти.
Водещи
-
Възстановиха парламентарната група на политическа партия "Морал, единство, чест"
Това стана след гласуване в Народното събрание в сряда.
26.03 | 11:15
-
Асен Василев: Радваме се, че парламентът все решение да възстанови парламентарната група МЕЧ
Това заяви съпредседателят на ПП Асен Василев.
26.03 | 10:59
-
Партия "Величие" ще подкрепи предложенията за възстановяване на парламентарната група на МЕЧ
"Но ние сме против оставката на председателя на парламента Наталия Киселова", посочи...
26.03 | 10:29
-
Стотици хиляди хора се стекоха снощи в парка Сарачхане пред Голямата община на Истанбул
Днес общинският съвет на Истанбул трябва да избере временен кмет на мястото на Имамоглу.
26.03 | 10:15
Най-четени
-
Времето всряда 2
Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, за Шумен максималната температура се очаква...
26.03 | 08:03
-
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище
Мнозинството от българите (57%) одобрява въвеждането на предмет по религия като част от...
26.03 | 09:15
-
Евгени Минчев се срещна лично с руската посланичка Елеонора Митрофанова
Критика към вулгарното изразяване на мнение
26.03 | 08:24
-
Привърженици на партия МЕЧ протестират пред Народното събрание
По думите му "Киселова трепери от страх, защото знае, че изпълни поръчка на Борисов и...
26.03 | 08:59