ООН подкрепи блокиране на небето над Либия 18.03 | 08:03

Съветът за сигурност на ООН събра 10 гласа "за" Резолюция 1973

От Елена Коцева

Хиляди души в Бенгази и Тобрук излязоха на улиците и приветстваха новината за приетата от СС на ООН резолюция по отношение на Либия.

Вчера късно вечерта Съветът за сигурност гласува Резолюция 1973, на основата на която може да се въведе зона, забранена за полети над Либия. 

Едновременно с това тази резолюция позволява военни действия за налагането на зоната. Също така с нея се замразяват банковите сметки на либийски нефтени компании и на централната й банка.

Документът бе прокаран с решителната позиция на Франция и Великобритания. Подкрепиха я и Ливан, САЩ, като общо тя получи гласовете на 10 члена на СС на ООН при необходими 9.

Пет страни се въздържаха, като между тях са Германия, Русия и Китай. 

Властите в Либия реагираха остро на съобщението и обявиха, че позицията призовава, макар и косвено, либийците да се избиват взаимно.

Резолюцията демонстрира агресивната настройка на международното общество и поставя под заплаха единството и стабилността на Либия, се казва в официална позиция на министъра на външните работи Халед Каим. Той отново посочи, че Либия е готова на преговори. 

Вчера Муамар Кадафи предложи на въстаниците в Бенгази на оставят оръжието, но ако това не стане, той заплаши всеки дом с военни. 

В Брюксел председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой обяви, че ЕС приветства приемането на резолюция 1973 за мерки срещу Либия, предаде Франс прес.

"Европейският съюз ще приложи тази резолюция, като се съобразява със своя мандат и пълномощия", подчерта Ван Ромпой.

Германия се въздържа от гласуване в подкрепа на резолюцията и обяви, че няма да участва в никакви действия, свързани с налагането на забранена за полети зона. Според Ройтерс канцлерът Ангела Меркел не иска да си създава допълнителни проблеми броени дни преди важните регионални избори, насрочени за 27 март.

Русия също се оказа в затруднено положение след вота в Съвета за сигурност след решението си да не подкрепи и в същото време да не отхвърли резолюцията.

Въпросите, свързани с прилагането на резолюцията, ще бъдат обсъждани на среща на външните министри на страните членки в понеделник, както и на срещата на Европейския съвет в четвъртък и петък следващата седмица.

Водещи

Най-четени