Пенсионните системи в застаряваща Европа са изправени пред сериозни предизвикателства 08.10 | 09:20

България с най-висок реален ръст на пенсиите през 2022 г., но с несигурно бъдеще.

От iNews.bg

Пенсионните системи в застаряваща Европа са изправени пред сериозни предизвикателства. Според доклад на Европейската комисия за адекватността на пенсиите, размерът им ще намалява спрямо заплатите през следващите 40 години. България е сред страните, в които се очаква този спад да е осезаем.

Докладът, който се изготвя веднъж на три години, анализира състоянието на пенсионните системи в страните от Европейския съюз. В него се посочва, че пенсиите в България, както и в още 19 държави от ЕС, ще намаляват спрямо заплатите до 2062 година.

През 2022 година средностатистическият български пенсионер е получавал като пенсионен доход 76,2% от нетната си заплата в последната година преди пенсионирането. Това съотношение е сравнително добро и е около средното за ЕС. Очаква се обаче то да се влоши през следващите 40 години, като достигне около 70%.

Експерти предупреждават, че държавните бюджети все по-трудно ще финансират разходите за пенсии. Към днешна дата дефицитите в пенсионните системи са огромни.

България с най-висок реален ръст на пенсиите през 2022 г., но с несигурно бъдеще.

Въпреки че се очаква размерът на пенсиите да намалява спрямо заплатите, България е страната с най-висок реален ръст на пенсиите през 2022 година. У нас реалното увеличение (като се отчете инфлацията) е било 10%. В повечето държави от ЕС през същия период има реален спад на пенсионния доход.

Това се дължи на поредицата извънредни увеличения на пенсиите в последните години. Според експерти обаче този подход не е устойчив в дългосрочен план.

Австрия, Литва и Испания се борят с дефицити в пенсионните си системи.

Австрия, Литва и Испания са сред страните, които се борят с дефицити в пенсионните си системи. В Австрия публичните разходи за пенсии се увеличават всяка година. В Литва е въведен капиталов стълб на пенсионната система, който позволява част от вноската за държавното социално осигуряване да бъде насочена към частни пенсионни фондове. В Испания разходопокривната пенсионна система е в сериозен дефицит.

Какво е бъдещето на пенсиите в Европа?

Докладът на ЕК повдига важни въпроси за бъдещето на пенсиите в Европа. Застаряването на населението и увеличаването на продължителността на живота поставят пред сериозни изпитания пенсионните системи.

Експертите са единодушни, че са необходими реформи, за да се гарантира адекватността и устойчивостта на пенсионните системи в дългосрочен план.

Водещи

Най-четени