Пожар на о. Хиос изпепели 40% от мастиковите дръвчета 21.08 | 11:05
Огнената стихия продължава да бушува, щетите вече са огромни

Поредният катастрофален пожар за това лято бушува в Гърция. След огъня, който с дни не утихна на Атон, сега огнена стихия вилнее на остров Хиос.
Четвърти ден огнеборци се опитват да овладеят основните фронтове на пожара в Провата и Сидирунда, но високите температури и силният вятър затрудняват работата им.
В борбата с природната стихия участват 120 огнеборци с 50 пожарни коли, 110 души сухопътен отряд, 50 доброволци и 79 военни, както и 4 самолета и 7 хеликоптера, съобщава държавната агенция АПЕ.
Най-застрашени от огъня са мастиковите дървета, които дават основния поминък на жителите на острова – от тях се добива смола, наречена мастикс, която се използва за направата на мастикови ликьори и мастика, сладка, напитки, дъвки, сладкиши, бонбони, хлябове, използва се дори в медицината и строителството – за производство на лакове.
Данни до момента сочат, че са изгорели 40% от мастиковите дръвчета, което означава огромна икономическа загуба за производителите. Огънят е обхванал и площи, залесени след пожара от 1987 г., отбелязва в. "Вима".
Освен мастиковите дръвчета, от пожара са пострадали и маслинови дървета, както и пчелни семейства. Според изчисления до момента са изпепелени над 127 400 декара гори и земеделски насаждения.
От пожара засега не са застрашени жители на острова, въпреки че в неделя вечерта превантивно бяха евакуирани децата, възрастните и болните от две населени места.
В цяла Гърция в момента горят десет големи пожара. От гражданска защита обявиха за днес много висок риск от пожари в редица части на страната, включително в района на гръцката столица, на Цикладите и на островите в северната част на Егейско море.
В. "Та неа" информира, че гръцкият кабинет вече обсъжда пакети за подпомагане на пострадалите от пожарите, а министерството за гражданска защита забрани движение в горски масиви след залез слънце.
Водещи
-
Издирваният Васил Михайлов: Ще се предам в най-скоро време
Той не уточни кога възнамерява да го направи.
23.06 | 18:00
-
С капан за мечки ще ловят пантерата в Шумен, при нужда ще бъде отстреляна
Към екипа се присъединява и специалист по лова
23.06 | 17:20
-
Времето полудява! Жълт код в 22 области
В районите с жълт код се очакват максимални температури до 35-37 градуса. За Рило-Родопската...
23.06 | 16:59
Най-четени
-
Проучване: Младите хора у нас не искат под 3 200 лв. стартова заплата
Личен живот, семейство и щастие
23.06 | 12:30
-
Властите в Шумен: Малки са шансовете хищникът да бъде заловен жив
"99% става въпрос за леопард - едно от най-опасните животни в Африка, когато бъде преследван....
23.06 | 11:15
-
Путин: Където стъпи кракът на руски войник, там е наше
Руската работа в иранската АЕЦ ще продължи
23.06 | 11:59
-
5000 лева на месец за готвач на морето и до 15 000 за сервитьор за целия сезон
“Най-най ниските позиции 1000 лева е за чуждестранните работници или малко повече. То е в...
23.06 | 15:00