Премиерът на Сирия мина на страната на бунтовниците 06.08 | 17:02
Риад Хиджаб дезертира от режима на Асад, според държавната телевизия е уволнен
Министър-председателят на Сирия Риад Хиджаб дезертира от режима на президента Башар Асад и се присъедини към бунтовниците, съобщи BBC като цитира неговия говорител.
Премиерът пое управлението на страната преди по-малко от два месеца и в момента е най-високопоставеният човек, който се присъединява към противниците на Асад от старта на бунтовете в Сирия през март миналата година.
Съобщава се, че Хиджаб е със семейството си на безопасно място.
По информация на сирийската държавната телевизия обаче премиерът е бил уволнен.
"Обръщам се към вас в този тежък момент, когато страната е в криза заради геноцида и варварските брутални убийства на невъоръжени хора, които просто търсят свобода и достоен живот. Днес обявявам... че напуснах терористичния убийствен режим и се присъединявам към святата революция. И обявявам, че от днес съм воин на тази свята революция", се посочва в прочетеното от говорителя му съобщение.
Риад Хиджаб е сунит от източната провинция Деир ал Зоур, която също е обхваната от вълнàта на революцията.
По-рано днес Анадолската информационна агенция съобщи, че пореден сирийски генерал е избягал в Турция заедно с още петима високопоставени офицери и над 30 войници.
Заедно с военните още 400 сирийски бежанци, повечето от които жени и деца, са преминали турската граница, с което броят на сирийските генерали, избягали в съседната страна, нараства до 31. Около 46 500 са сирийските бежанци в Турция, като те са разположени в бежански лагери в няколко града.
По непотвърдена информация заедно с премиера днес са дезертирали и двама министри.
Съобщава се още, че финансовият министър Мохамед Джалилати е бил арестуван, докато се е опитвал да избяга от страната. Според държавната телевизия обаче това не е истина, а министърът дори е в кабинета си и работи както обикновено. Медията излъчи телефонно интервю с Джалилати, в което той категорично отрича да е напуснал управлението.
По-рано днес в телевизията избухна бомба, разрушавайки няколко офиса на третия етаж. При взрива в Дамаск са ранени най-малко трима души.
Водещи
-
Близо 50% от хората с диабет в България не знаят, че са развили заболяването
Рискови фактори и превенция
13.11 | 11:15
-
След ветото на Радев: Депутатите отново разглеждат закона, свързан с „Лукойл”
Според държавния глава промените подкопават върховенството на правото, нанасят репутационни...
13.11 | 11:00
-
Серия от вторични земетресения притесни жителите на окръг Балъкесир тази сутрин
Тревожна статистика за региона
13.11 | 10:45
-
За нова жестокост над куче – този път в Ямбол, алармират жители на квартал „Каргона“
Ричко бил познат на всички и не е бил агресивен. Преди няколко дни техен съсед минал с колата...
13.11 | 10:30
Най-четени
-
На 13 ноември почитаме паметта на свети , Цариградски архиепископ
Свети Йоан е един от най-видните отци и учители на Църквата. Роден е в град Антиохия, Сирия,...
13.11 | 08:59
-
Казусът с кучето Мая стигна до прокуратурата – организиран е протест в София
Повод за организирането на протеста е инцидент, при който мъж прегази куче в столицата....
13.11 | 08:43
-
Зимнина без буркани – алтернативата на модерните домакини
Да си нямат проблеми с гаджето, което казва- да отидем до нашите, да дадат някой буркан, че...
13.11 | 09:15