Рекорден брой опасни стоки са заловени в ЕС 04.05 | 13:45
България също следи за опасни стоки

Системата за бързо оповестяване на опасни стоки Safety Gate отчете абсолютен рекорд от създаването си през 2003 г. През миналата година през нея са преминали 4137 сигнала, което е два пъти повече в сравнение с 2022 г. и почти 30 пъти повече от първоначалните 139 сигнала при стартирането на системата.
Основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова обясни по БНТ, че това се дължи на подобрената работа на системата, която вече свързва много по-успешно институциите, бизнеса и потребителите. Важна промяна е възможността хората да подават директно сигнали за опасни стоки и инциденти с тях.
Статистиката показва тревожна картина на пазара на потребителски стоки. Най-голям дял от сигналите заемат козметичните продукти с 36%, следвани от детските играчки с 15%, електрическите уреди с 10%, моторните превозни средства с 9% и химическите продукти с 6%.
Близо половината от всички случаи са свързани със съдържанието на вредни за здравето химикали. Сред тях са кадмий, никел и олово в бижутата, алергенни аромати в лосионите за тяло и синтетични химикали, използвани за омекотяване на пластмасата, например в някои дрехи.
Другите най-често срещани рискове включват нараняване (14%), замърсяване на околната среда (8%), задавяне (7%) и токов удар (7%).
България също следи за опасни стоки
През последната година България е изпратила 39 сигнала към европейската система Safety Gate. От тях 36% са за детски артикули и оборудване, 26% - за облекла и 15% - за градински, офис и мебели за дома.
По отношение на рисковете, при 64% от тези изделия опасността е от нараняване, при 31% - от удушаване, а при 15% - от задавяне. Сред най-често забраняваните опасни стоки от българските институции са детски играчки, електроуреди, козметика, бижута, предпазни маски, свещи, стоки имитиращи храни и електронни цигари.
Как да се предпазим от опасни стоки
Габриела Руменова подчерта, че потребителите трябва да обръщат внимание на гаранциите за безопасност на стоките, които купуват – информация за производителя и задължителните маркировки като знака СЕ.
В нов подкаст епизод от "Ние, потребителите" експертите напомнят, че въпреки строгите изисквания и непрестанния надзор, понякога до пазара могат да достигнат несъответстващи на стандартите продукти. Тогава потребителите имат право да ги върнат на търговеца и да получат обратно парите си, а при претърпени вреди – да претендират обезщетение по съдебен ред.
"В някои случаи обаче щетите са непоправими – от материални до загуба на човешки животи. Затова най-важна е превенцията!", посочва Руменова.
Тя отбелязва, че рисковете са различни и невинаги могат да бъдат разпознати от потребителите, а често са необходими лабораторни изпитвания и експертни познания за оценката им. Затова е важно да има непрестанно актуализиращо се законодателство, отговорни производители и търговци, компетентни контролни органи, както и активни потребители, които проверяват стоките, които купуват.
Водещи
-
Путин: Надявам се, че няма да се наложи Русия да използва ядрени оръжия в Украйна
Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за...
04.05 | 18:00
-
Първан Симеонов: Делян Пеевски изключително планомерно и педантично
С тази констатация започна анализа си на 100-те дни на правителството социологът Първан...
04.05 | 17:30
-
Три последователни земетресения бяха регистрирани днес в Югозападна България
Снощи е регистрирано още едно леко земетресение на територията на Симитли, което също не е...
04.05 | 17:15
-
Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват
Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща...
04.05 | 17:00
Най-четени
-
Миризливки по прането, пердето и нервите ни: Има ли спасение?
Откъде идват и защо не си ходят?
04.05 | 14:45
-
Марулите ще останат свежи по-дълго, ако направите това
Как да съхранявате други зеленчуци
04.05 | 14:30
-
Над 200 тона вносно агнешко залива пазара за Гергьовден
Съпредседателят на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев посочи,...
04.05 | 15:00
-
По-високи осигуровки или увеличение на пенсионната възраст? Мнението на работодатели и синдикати
Синдикатите обаче са категорични - по-високи осигуровки може, но не и по-късно пенсиониране.
04.05 | 14:29