"Път заникъде". В очакване САЩ да ударят Сирия 02.09 | 14:11
Държави мобилизират сили, експерти критикуват Обама
В очакване на американски удар по Сирия, който, както стана ясно след съботното изявление на Барак Обама, ще бъде нанесен най-рано тази седмица, страните водят интензивна подготовка.
Близо до границата на Сирия, в Червено море, се насочва американският ядрен самолетоносач от тип Nimitz, съпровождан от четири разрушители и крайцери.
В Средиземно море вече се намират пет разрушителя на САЩ, както и десантният кораб San Antonio. В зоната на Персийския залив е самолетоносачът Harry Truman.
Част от контингентите и техниката се предислоцират в райони с мирно население, съобщи АР от Дамаск, като се позовава на местни жители. Представители на опозицията от Сирийския национален съвет потвърдиха, че властта насочва военнослужещи, артилерия и ракетни установки в "граждански райони", за да използва мирното население като щит, предава "Интерфакс".
За предстояща операция се готвят и някои съседи на Сирия от региона. Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган обяви в неделя, че страната му ще подкрепи "всяка международна инициатива" за Сирия, дори в случай на отсъствие на решение на Съвета за сигурност на ООН. "Ако не се предприемат конкретни стъпки сега, то убийствата в Сирия ще продължават", цитира думите му ИТАР-ТАСС.
Същата позиция има и Франция. Нейният вътрешен министър Мануел Валс заяви, че ако Съветът за сигурност на ООН се окаже неспособен да вземе решение, следва да се формира коалиция и тя трябва да бъде колкото се може по-широка.
"Масовото убийство на жители на Дамаск с прилагането на химическо вещество не трябва да остава безнаказано", подчерта той и потвърди, че президентът Франсоа Оланд "както преди е непоколебим" по въпроса за въоръжена операция срещу Сирия.
Повечето съюзници на САЩ не искат да воюват
Реално готовите да помогнат на САЩ страни са съществено по-малко от тези, които предпочитат да действат с мандат на ООН. Главният сюрприз на Вашингтон поднесе Великобритания, чийто парламент отхвърли плана за нахлуване.
Британските депутати поискаха още правителството да обясни факта за доставката от Великобритания в Сирия на химикали, годни за създаването на бойни отровни вещества, съобщи Daily Record.
Британските парламентаристи искат премиерът Дейвид Кемърн да обясни "на кого точно са били продадени тези химикали, за какви цели са продадени и знаело ли е правителството на Великобритания, че те потенциално може да се използват за приготвяне на химическо оръжие".
В средата на юли в. Independent съобщи, че Британия разрешава на свои компании да предоставят продукция с двойно предназначение на правителствата на Сирия и Иран.
Разследване, проведено от членовете на комитета по контрол на експорта на въоръжение към британския парламент, показало, че в последно време правителството е издало над 3000 лиценза за експорт на стратегически контролирани стоки, включително с двойно предназначение, в страни, чиито режими се смятат за отговорни за нарушаването на човешките права. Стойността на контрактите по лицензите е около 12,3 млрд. фунта стерлинги.
Сред страните, отказали се да воюват срещу Сирия, са още Италия, Гърция, Канада.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви в неделя, че нейната страна може да действа само при наличието на мандат от ООН, НАТО или ЕС. По-рано генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен каза, че не вижда ролята на алианса в международна реакция, макар и да не се съмнява, че именно сирийският режим, а не опозицията, е организирал химическата атака под Дамаск.
Йордания не разреши на американците да използват нейната територия за нанасяне на удари по Сирия и затвори небето си за военните им самолети. Същото по-рано направи и Австрия.
Лигата на арабските държави след извънредното заседание на своя съвет в Кайро по сирийския въпрос призова ООН да се намеси. Преди началото на съвещанието говорителят на Арабската лига Насиф Хати заяви, че организацията "не е давала мандат на когото и да било за нанасяне на вероятен удар по Сирия". Според него "позицията на Арабската лига по отношение на сирийската криза се вписва в рамките на уважението на международното право". Лигата предпочита да остави този въпрос на Съвета за сигурност на ООН като гарант на международните закони, подчерта той.
На самото заседание лидерът на Националната коалиция на опозиционните и революционните сили на Сирия Ахмед ал Джарба поиска от арабските лидери "да подкрепят международните усилия по наказание на сирийския режим". Той беше подкрепен от външния министър на Саудитска арабия принц Сауд ал Фейсал ас Сауд. Но рязко против се изказаха Египет и Ирак.
Руски експерти критикуват "пътя заникъде"
Самият Обама заяви в събота, че възможността и ефективността на удара не зависят от времето на неговото нанасяне – според него операцията може да се осъществи "утре, следващата седмица, след месец".
Подкрепа от Франция и Турция ще направи алианса достатъчно силен, а и президентът на САЩ вероятно ще получи одобрението на Конгреса, казва пред "Ведомости" главният редактор на сп. "Русия в глобалната политика" Фьодор Лукянов.
Едновременно с това експертът твърди, че обръщайки се за подкрепа от Конгреса в отсъствието на решение на ООН, Обама е избрал най-лошия от всички възможни варианти и е създал впечатление на неуверен ръководител.
Съмнения изказват и аналитици, помолени за мнение от "Комерсант", тъй като те не са сигурни в успеха на самата операция.
Представените от Вашингтон свидетелства, че сирийският режим е използвал химическо оръжие срещу мирно население, са недостатъчно конкретни и не са убедили руската страна, заяви пък днес сутринта руският външен министър Сергей Лавров.
"Да, показаха ни някакви извадки, които не съдържаха нищо конкретно – нито географски координати, нито имена, нито доказателства, че пробите са взети от професионалисти", заяви руският външен министър.
Днес събраните от инспекторите на ООН на мястото на предполагаемата химическа атака край Дамаск образци ще бъдат изпратени в европейски лаборатории за провеждане на анализ, заяви пред журналисти представителят на генералния секретар на ООН Мартин Несирки.
Когато бъдат получени окончателните резултати от анализите, експертите ще подготвят доклад до генералния секретар на ООН. Той на свой ред ще доведе резултатите от разследването до знанието на членовете на Съвета за сигурност на ООН. Ако прилагането на химическо оръжие бъде потвърдено, предстои решение за ответни мерки.
В събота стана ясно, че изучаването на образците, събрани в предградието Източна Гута край Дамаск, може да отнеме до три седмици. Мартин Несирки отказа да потвърди тази информация и отбеляза, че секретариатът на ООН "не назовава конкретни срокове" за приключване на експертизите.
Водещи
-
България е сред най-търсените туристически дестинации за гърците по празниците
"Добро обслужване на логични цени и интересни места за посещаване", това заявяват гръцките...
24.12 | 18:00
-
Добрият старец напусна дома си в Арктическия кръг и се качи на шейната, за да посети очакващите го деца
Северноамериканското командване за аерокосмическа отбрана, по-известно като NORAD, проследява...
24.12 | 17:40
-
Балканите в снежен капан: Токови аварии и затворени пътища
Босна, Сърбия и Хърватия забраниха движението на тежкотоварни превозни средства и наложиха...
24.12 | 17:20
-
Нов живот за кораборемонтната дейност край Русе се задава с амбициозен проект
Проектът ще бъде реализиран на километър 488,900 по течението на река Дунав, където в миналото...
24.12 | 17:00
Най-четени
-
Традиции и обичаи на Бъдни вечер
Празничната трапеза се нарежда върху слама на земята в югоизточния ъгъл на стаята, под...
24.12 | 09:40
-
На колко градуса се пече идеалната ПИТКА?
Как обаче да я приготвим? Бялата содена питка може да е пухкава и вкусна. Тайната й се крие в...
24.12 | 12:00
-
Валежите ще продължат и днес
Температурите ще останат в широки граници, минималните - от минус 1° до плюс 9°, в София –...
24.12 | 09:04
-
Какво да сложим на масата на Бъдни вечер
В тази светла нощ, когато звездите сияят по-ярко, нека се съберем около празничната трапеза и...
24.12 | 09:59