Der Standard: ЕС закрива Балканския маршрут за мигрантите 06.03 | 11:38
„Фронтекс” поема охраната на южните граници на Македония и Албания, Турция трябва да приема обратно всеки без статут на бежанец в Европа

Балканският маршрут, по който мигрантите достигат до Европа, може да бъде закрит. Това става ясно от документи на Европейския съюз, до които се е добрало авторитетното австрийско издание Der Standard. Става въпрос за декларация, която ще бъде обсъдена и евентуално подписана на утрешната среща на върха на ЕС в Брюксел. В нея са заложени някои драматични промени в политиката и въвеждане на нови мерки за овладяване на бежанската криза. Една от основните е пресичането на маршрута през Гърция и Западните Балкани. За да бъде пресечен Балканският маршрут, се планира и моментално изпращане на хора от европейската служба "Фронтекс”, които да помагат на гръцките власти при границите с Македония и Албания. Паралелно с това Европол моментално трябва да предприеме крути мерки срещу трафикантите на хора.
Според данните в документа в югозападната ни съседка веднага трябва да бъде създадена буферна зона за 50 хил. човека, бягащи от войната в Сирия и Ирак и търсещи бежански статут в Европа. За осъществяването на плана Атина ще получи и финансова помощ от ЕС, предаде БГНЕС. Всеки мигрант, който не отговаря на изискванията за получаване на бежански статут, ще бъде връщан обратно в Турция. За целта с Анкара пък трябва да бъде подписано споразумение.
То предвижда турските власти веднага да се включат и в контрола на външните граници на ЕС в Егейско море и да приемат обратно всички мигранти, които не могат да получат убежище в Европа. В същото време се планира да бъде приет тристранен договор за реадмисия между ЕС и Турция, което да влезе в сила от 1 юни. Преди тази дата трябва да се действа на база на споразуменията на територията на Гърция.
Планът предвижда и директно преселение на сирийските бежанци от Турция в страните от ЕС. За да се предотвратят последствията от затварянето на Балканския маршрут и струпването на хилядите бежанци, което вече е факт на гръцко-македонската граница при Идомени, ЕС възнамерява да окаже максимална подкрепа на Атина чрез финансова помощ за осъществяването на спешния план на ЕК за хуманитарна помощ.
Водещи
-
Румен Спецов: Самото въвеждане на еврото не е причина за повишаване на цените
На 25 юни ще бъде обявен резултатът от съвместните проверки на НАП с КЗК и КЗП
22.06 | 14:00
-
Скришом: Дара мина под венчило
22.06 | 13:40
-
Отиде си режисьорът Атанас Киряков
Той е и сценарист, актьор и автор на повече от сто документални заглавия
22.06 | 13:20
-
Караджов за блокажа на летището в София: Брутална подигравка с правата на хората
Няма невинни в цялата тази бъркотя, смята транспортният министър
22.06 | 13:00
Най-четени
-
Атаката на САЩ срещу Иран подготвя пазара на петрол за бум
От обезумели пазари на опции, до покачващи се цени на товарите и дизела - цялата тази...
22.06 | 12:00
-
Оше издирват избягалия хищних в природния парк "Шуменско плато"
Фотокапани, термокамери, дронове и десетки специалисти на терен се опитват да заловят...
22.06 | 10:20