Борисов: Има интерес от американски фирми да се строят центрове за изкуствен интелект у нас 16.04 | 16:46
Затова няма да продаваме реакторите на Украйна, каза лидерът на ГЕРБ

Има интерес от американски фирми да се строят центрове за изкуствен интелект у нас, затова трябва постоянен ток, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод информацията, че реакторите от площадката на АЕЦ "Белене" няма да бъдат продадени на Украйна, предава БТА.
Борисов обяви пред журналисти в кулоарите на парламента, че с българските власти са се свързали и дошли представители на топ три на световните фондове, които имат изключителен интерес да се направят "огромни дейта центрове".
Според него това е новият хит за САЩ и Великобритания, но за строителството на тези центрове трябват две неща – постоянен ток от поне 1000 мегавата, който може да бъде произведен от ядрени реактори, от газови или топлоцентрали. Друго условие, според него, е наличието на "голяма река за охлаждане". Козлодуй има и двете, допълни Борисов.
По думите му представителите на тези фондове са помолили България да изчака с решението си да продаде реакторите от АЕЦ "Белене" на Украйна, за да говорят с президента на САЩ Доналд Тръмп.
"Ние имаме най-добрата инфраструктура, най-добрата електропреносна система, квалифицираната работна ръка и избрани строител и изпълнител на седми и осми реактор (на АЕЦ "Козлодуй" - бел. ред.) – ядрената площадка, която се строи", обясни лидерът на ГЕРБ. Той припомни, че вече в България са идвали делегации, изпратени от САЩ, които да видят реакторите за "Белене", които страната ни изплати на Русия, съгласно решението на арбитражни съд в Париж за 600 млн. долара.
Според Борисов за перфектното състояние на тези реактори говори интересът на Украйна, която с тях иска да строи нова ядрена централа на 400 км от България:
"И ако ние, с най-големите американски фондове и заедно с "Уестингхаус", изградим такива "дейта центрове", а тези реактори да работят само за тях, не знам дали трябва да ги дадем за 1 млрд. лева".
"Затова Зафиров (вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров – бел. ред) говори с мен, аз му казах – нека да изчакаме, имаме опцията да ги продадем, не сме ги продали 10 години, може да ги продадем другия месец, може да ги продадем след пет месеца. Но дотогава искам с президента Тръмп, с Илон Мъск, с ""айкрософт", Бил Гейтс, имат интерес, ако можем да направим това нещо, не вярвам да има българин да не иска най-мощният изкуствен интелект да е тук. Аз мисля за държавата", каза Бойко Борисов.
"Искам да направя нещо с англичаните, с американците, което да е огромно. Ако стане - стане, ако не - ги продаваме", допълни лидерът на ГЕРБ.
Вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров обяви вчера, че двата реактора за АЕЦ "Белене" няма да бъдат продавани.
Той посочи, че е провел разговори с партньорите в Съвета за съвместно управление, както и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно съдбата на двата реактора за АЕЦ "Белене". Постигнато е съгласие да не бъдат продавани. Заедно застанахме зад този изключително важен стратегически избор, добави той и изтъкна, че тези реактори не са за продан, а са ключов актив за България, част от енергийната ѝ сигурност и икономическа независимост.
Зафиров тогава посочи, че има готовност това решение да бъде облечено в решение и на Народното събрание.
Водещи
-
Пожар в центъра за бежанци в Харманли
Сигнал за задимено хале с мирис на изгорели кабели е подаден през нощта
22.05 | 12:45
-
Подписаха анекса към Националния рамков договор за медицинските дейности
От БЛС настояват за повишаване на здравната вноска от сегашните 8 на 12%
22.05 | 12:15
-
Тома Биков: Влизането в еврозоната не е един конвергентен доклад, а един мащабен процес
От една страна е паричния обем, а от друга е контролът на спекулата, заяви той
22.05 | 12:00
Най-четени
-
Над половината българи подкрепят инициативата на президента за референдум за еврото
Това сочат резултатите от проучване на "Тренд"
22.05 | 11:00
-
Проливни дъждове и градушки в следобедните часове
Mаксималните температури ще са между 24-27°С в цялата страна
22.05 | 08:00
-
С въвеждане на цифровото евро ЕЦБ цели да постигне обезценяване на огромните задължения на правтелства
По-голямата част от държавите в еврозоната и в Европейския съюз не спазват правилата за...
22.05 | 10:00
-
СДВР предприема мерки заради финала за Купата на България
Ето за какво ще следят униформените
22.05 | 09:15