Сноудън се оказа опитен шпионин на ЦРУ 28.05 | 15:25
Американецът е изпълнявал мисии за различни щатски агенции

Едуард Сноудън – американецът, който миналата година разкри тайните операции на Агенцията за национална сигурност (NSA), и в момента се укрива в Русия от наказателно преследване в родината си, призна за първи път пред камера, че е бил обучаван за шпионин от ЦРУ.
"Бях обучаван за шпионин в традиционния смисъл на думата", заяви Сноудън в интервю за "Ен Би Си". "В тази си роля аз живеех и работех под прикритие в чужбина, преструвайки се, че работя нещо, което всъщност не правех и дори носех различно име".
Бившият сътрудник на NSA признава още, че е вършел работата си на всички нива – както като агент на базисно ниво така и на всички нива нагоре по йерархията за ЦРУ, NSA и военното разузнаване.
Сноудън споделя обаче, че не се е вписвал съвсем в рамките на класическия шпионин. "Не работех с хора, не набирах агенти", каза той и допълва, че е бил шпионин във времена в които "САЩ все повече и повече разчитат на компютрите вместо на хората при събирането на качествена разузнавателна информация".
В интервюто 29-годишният американец говори и за целенасочения опит на част от правителството да го опише като "анализатор от ниско ниво" или като хакер, който всъщност не знае много за детайлите по информацията, която публикува в публичното пространство.
"Те се опитват да използват дадена позиция, която имах в кариерата си тук или там за да отвлекат вниманието от моя цялостен опит".
И досега Сноудън бе обвиняван в шпионаж, като се смяташе, че той е шпионирал за Русия или Китай от самото начало. Също така се знаеше, че е работел за ЦРУ и е изпълнявал мисия под прикритието на техник в Женева. Там той е опитал да проникне в класифицираните файлове, смята неговият наблюдаващ офицер, но въпросният в крайна дава на Сноудън достъп до информацията.
Водещи
-
Спират движението на „Дунав мост“ при Русе
Причината е авариен ремонт на фуга в неремонтирания участък на съоръжението
05.06 | 21:00
-
Милен Велчев: България няма да е принудена да плаща дълговете на страни в еврозоната
"Увеличението на заплатите зависи от успехите на българската икономика, в което не се...
05.06 | 20:45
-
Димитър Манолов - скептичен за значимо нарастване на доходите след влизането в еврозоната
Според президента на КТ „Подкрепа” ще се намерят хора, които да „ловят риба в мътна вода”...
05.06 | 20:30
-
Обявена е награда за информация за хакерите, атакували "Черна писта"
Наградата е до 500 000 лева за информация
05.06 | 20:15
Най-четени
-
Бургаско в паника: Мразовита мъгла обгърна морето
Стари моряци се кръстят и твърдят, че тя носи духовете на загинали моряци
05.06 | 14:00
-
Закриват университет, ако 6 месеца не провежда обучение
Нови правила за финансиране на второто висше образование
05.06 | 10:45
-
Българските символи запазват своето място и върху новата валута
Съгласно нормативните изисквания, всяка национална страна на евромонетите включва задължителни...
05.06 | 12:30