Facebook представи официално проекта си за център в Швеция 27.10 | 18:16
Центърът за данни ще улесни и подобри достъпа на европейските потребители до социалната мрежа

Facebook официално потвърди изтеклата по-рано днес в медиите информация, че възнамерява да построи голям център за данни в Швеция, съобщава AP.
Както iNews писа по-рано днес новият сървърен център ще се намира в шведският град Лулея, разположен само на 100 км. южно от полярния кръг. Новината бе съобщена официално в четвъртък (27 октомври) от Том Фърлонг – директор на строителните програми на Facebook.
Мястото е избрано заради добрата инфраструктура в региона и студеният климат, който ще спести на Facebook значителни разходи за охлаждане на сървърите. От новия център ще спечелят най-вече европейските потребители на социалната мрежа, които ще получат по-бърз и качествен достъп до нея.
Новия център за данни ще бъде разположен върху площ от 28 хиляди квадратни метра и ще се нуждае 120 мегавата електроенергия, за да работи. Цялата тази енергия ще дойде от водноелектрически централи, което ще направи новия център максимално екологичен. Социалната мрежа е обвинявана от международни екоорганизации като Greenpeace, че замърсява околната среда, тъй като сървърите ѝ използват електричество, получено от изгарянето на въглища.
Цената на инвестицията все още е официално неизвестна. Местните власти в град Лулея съобщиха по-рано днес че тя ще достигне 760 млн. долара. По план центърът трябва да бъде построен до 2014 г.
Лулея не е първият северен град, който приема големи центрове за съхранение и обработка на данни. През 2009 г. Google закупи хартиена фабрика в град Хамина, южна Финландия и я преустрои в център за данни, който използва вода от Балтийско море за охлаждане на системите.
Водещи
-
Мъж ззастреля любовника на бившата си жена и изгори кучетата й живи
Местен жител заключил децата си, заплашил да запали и тях
27.07 | 17:21
-
Пламнала и борова гора в местността „Бакаджик” край Ямбол
Пожарът разгръща фронта си и се вижда от АМ „Тракия”
27.07 | 17:00
-
Пак километрично задръстване на "Тракия" заради катастрофа
Трафикът се регулира от полицията
27.07 | 16:40
Най-четени
-
Астрофизик: 5 доказателства, че има живот след смъртта
27.07 | 12:00
-
Когато глупостта и стремежът за власт се сблъскат, произвеждат катастрофи
Това направи ПП-ДБ с КПКОНПИ, смята депутатът от ИТН Станислав Балабанов
27.07 | 12:20
-
Дайнов: Нови протести са възможни през октомври
Кабинетът ще падне тогава, когато Пеевски реши, че е подготвил достатъчно властова база, така...
27.07 | 10:20