Да караш ски у нас е скъпо, колкото в Австрия 11.01 | 16:04
Четири пъти са се повишили цените на картите за пистите в България от 2003 година

Да караш ски в България в момента струва точно толкова скъпо, колкото в Австрия. Това коментира пред iNews Константин Иванов от международната природозащитна организация WWF. Според Иванов, има картелно споразумение за поскъпване на цените на ски курортите.
От 2003 година досега ски картите са поскъпнали четири пъти. Тогава Банско все още не беше толкова развит курорт, а картите на Боровец и на Пампорово, са стрували по 14-15 лв. "Ние виждаме, че големите ски курорти очевидно си определят цените и ако човек иска да кара ски, трябва да се бръкне много по-дълбоко от преди", каза той.
Иванов припомни, че в началото на декември собственикът на влековете и лифтовете на Витоша – фирмата "Витоша ски" съобщи, че отказва да пусне е експлоатация съоръженията, заради Закона за горите. В същото време съоръженията са работили до октомври, без законът да им пречи.
В навечерието на новата година правителството одобри промени, които изключително бързо бяха изпратени за разглеждане, обсъждане и приемане в комисиите на Народното събрание. "Като човек се зачете внимателно вижда, че тези поправки дават възможност на инвеститори да използват бивша държавна гора, която те изсичат, за да построят съоръжения, без да трябва да плащат нищо на държавата", обясни Иванов.
Изчисленията показват, че само за първите три години инвеститорите ще получат бонус от около 60 млн.лв под формата на някаква скрита държавна помощ. От друга страна, поправките позволяват на собствениците на гори да заявят намеренията си да правят ски писти, да изсекат гората и да продадат дървесината.
А дали ще има ски писта или не – това са подробности. Съоръженията на Витоша наистина са стари и грохнали, но те могат да бъдат подменени. Това може да предотврати излишната сеч на горски фонд.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за горите може да бъде приет или отхвърлен на първо четене в пленарна зала. Днес, 11 януари, се проведе среща между министър Мирослав Найденов и част от еколозите. От нея резултати няма. Министър Найденов е запознат със становищата на неправителствените организациите. Конкретни ангажименти от негова страна обаче не са поети.
iNews припомня, че с тъпани и с песни, с призиви "да остане природа в България", с обвинения към правителството в лобизъм, еколози и природозащитници протестираха пред сградата на НС. Протестът бе срещу застрояването на парк "Витоша". Организатор е коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България".
Десетки младежи от природозащитните и екологични организации се обявиха "против" разпоредбите, внесени като промени в закона. "Определено трябва да се срамуваме от този закон. На нас не ни е приятно да протестираме, но се налага да го правим за пореден път, тъй като скоростно се променя закон, който би позволил една поголовна сеч на българската гора", каза пред iNews Борислав Сандов, от организация "Коалиция за климата".
Една трета от България е гората, а Сандов напомни, че с промените ще се позволи, тя да намалява, защото става възможно построяването на нови лифтове и писти, а дори и на сгради в горите, без да се променя предназначението им.
Той бе категоричен, че регламентът се променя в угода на олигарсите и на хората, които направиха заменките в България. Екологичните организации се оплакаха, че не са взети предвид становищата им по време на общественото обсъждане в парламента.
И те са озадачени защо това обсъждане, било то и фиктивно, се прави сега, когато законът вече е внесен в НС и философията му не може да бъде променена. В този смисъл според Сандов правителството подменя вота на българските избиратели, които го подкрепиха именно, за да спре заменките и престъпността.
Без съмнение, бързото приемане, тихомълком, има корупционен интерес. "Не може да се оправдават с натиск, че видите ли туризмът бил притискал правителството – това не е вярно", категоричен бе природозащитникът.
Според него ресорният министър Нона Караджова от самото начало е доказала, че няма компетентност, няма опита, въпреки че е работила в министерството, няма държавническото поведение, присъщо за един министър. "Не може един министър на околна среда да говори за туризма – има си министър за туризма", добави още Сандов.
Водещи
-
Предложение от ГЕРБ - СДС в СОС: 30% увеличение на заплатите на актьорите в 4 общински театъра
Големият проблем, според общинския съветник е, че "зад тази вихрушка от страсти Бонев и...
24.04 | 18:00
-
Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа
Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма...
24.04 | 17:45
-
Нов случай на дете болно с менингокова инфекция има в столична детска градина
Става дума за малко дете, което е настанено за лечение в Педиатричната болница "Иван Митев".
24.04 | 17:30
-
Засилени мерки в Банско: Проверяват пазарите заради чума по животните
От Община Банско апелират всички стопани, фермери и търговци на животни да спазват стриктно...
24.04 | 17:15
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
Учител пребил дъщерята на министър-председател
Скандалът Бетарам, който се разраства от няколко месеца, разклати позицията на премиера.
24.04 | 15:00
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Министър Митов: Случаят с починалия мъж при полицейско задържане в Казанлък е срам за МВР
Във връзка с детето, което изчезна в края на миналата година в гурковското село Конаре Христов...
24.04 | 13:45