Почиваме повече, но в страната, не и в чужбина 23.05 | 12:05
Средно за почивка в страната харчим 216 лева, а в чужбина - 954 лева

627 хил. българи са реализирали туристически пътувания през първите три месеца на годината. Това показаха предварителните данни на Националния статически институт. 89% от почиващите са били до някое от любимите си местенца в страната, докато само 11% са предпочели да отидат в чужбина.
На годишна база има ръст на общия брой на пътуващите (статистиката отчита данните за лицата на възраст над 15 години). Според разпространените данни общо пътуващите са с 15,7% повече спрямо същия период на 2011 година.
В страната пътуващите са с почти 20% повече, а броят на пътуващите в чужбина намалява с 13,7%.
Колко харчим при пътуванията?
През първото тримесечие на годината средният разход на едно лице на 15 и повече навършени години за пътуване с лична цел в страната е 215,90 лева, а за пътуване в чужбина - 953,80 лева. Същевременно разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 170,10 лв. в страната и 735 лева в чужбина.
Основните ни разходи при пътувания са за транспорт - почти една трета отделяме за път както в страната, така и в чужбина. Съответно транспортните разходи в страната са 33,8% от общите, а в чужбина - 32,7%.
Къде отиваме?
Данните сочат, че основната причина за пътуванията - страната или чужбина, посочена от хората, е "посещение на близки" (43,3%) и "екскурзия" (29,5%). Пътуващите в чужбина са се разделили почти по равно - 46,5% отиват на посещение на близки, а 42,9% - на екскурзия.
Най-много пътувания са реализирали лицата на възраст между 25 и 44 години - почти 42% от общия брой пътували. При пътуванията с лична цел най-висок е относителният дял на българите на възраст 25 - 34 години - 21,8%, докато с професионална цел са пътували най-вече лицата на възраст 35 - 44 години - 34,9%.
От НСИ съобщиха и предварителните данни за пътуванията с професионална цел - увеличението е от 24,6% на годишна база. В страната в командировка са пътували с 30,7% повече българи, а в чужбина увеличението е от 10,8 на сто.
Водещи
-
Иво Сиромахов: Всички вие, които сега тричате Карлос Насар, какво направихте в живота си?
Писателят се скара на българите заради критики към световния шампион
15.10 | 17:59
-
Българският паспорт вече е почти равен по сила на американския
Американският паспорт вече е 12-и, докато родният е на 14-то място в класацията
15.10 | 17:15
-
Топлофикация София е на ръба на умишлено режисиран колапс
“Ръководството на Топлофикация явно иска да скрие от софиянци състоянието на дружеството, но...
15.10 | 17:00
Най-четени
-
Гърция сваля цените на над 2000 стоки
Инициативата за това е на министерството, като целта ѝ е да убеди търговските вериги да...
15.10 | 12:30
-
БОЕЦ организира протест пред МВР
Те настояват за оставката на вътрешния министър Даниел Митов
15.10 | 10:59
-
Мирчев: От вчера ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“ са практически една и съща политическа сила
"От вчера вече и ГЕРБ, и "ДПС-Ново начало" са практически една и съща политическа сила",...
15.10 | 14:45