Проектозаконът за туризма бе подкрепен от туристическия бранш 15.06 | 13:06
Направени са и последните корекции по проекта

Окончателният вариант на проектозакона за туризма бе обсъден от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и представители на бранша, съобщават от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Добрев, ресорният заместник-министър Иво Маринов и депутати направиха последни корекции по проекта. В следващите дни те ще го внесат в Министерския съвет, а съгласувателната процедура по текста вече е приключила.
По време на дискусията бе постигнат консенсус по въвеждането на туристическо райониране в страната, предвиждащо създаването на регионални туристически продукти. Събралите се подкрепиха и правителствената политика за намаляване на административната тежест за бизнеса чрез въведните в законопроекта опростени процедури за кандидатстване за регистрация и категоризация, както и възможността за подаване на заявленията по електронен път.
В настоящият си вид законопроектът предлага основа за създаване на нормативни правила за управлението и статута на националните курорти. Освен това той предвижда и няколко стъпки за децентрализация на управлението в сектора и интегриране на организациите в туристическия бранш.
На дискусията бе решено и режимите за категоризация на ски писти и плажове да отпадне. По този начин на концесионерите и наемателите няма да им се налага да се грижат за плажовете и ски пистите, както и да се грижат за безопасното им ползване.
Ако бъде приет законопроектът, функциите на Националния съвет по туризъм ще има повече функции, което ще доведе до по-качествена координация в управлението на отрасъла на територията на цялата страна. Идеята е да се създаде национална мрежа на туристическите информационни центрове, като се разширява обхватът на общинските програми за развитие на туризма.
Текстът хармонизира със законодателството на ЕС разпоредбите за туроператорска и/или туристическа агентска дейност и въвежда единни критерии за извършването им.
Допуска се и сключването на договори за организирано туристическо пътуване с обща цена и по електронен път. Ще бъде издаван електронен ваучер и електронна резервационна бланка, които ще улеснят туристите.
Законопроектът предвижда и въвеждането на срочна категоризация на туристическите обекти. Срокът е 5 години. Освен това се разширява обхватът на обектите, подлежащи на категоризация и се предефинират видовете обекти в хотелиерството.
С настоящите промени Министерството на икономиката, енергетиката и туризма цели да стимулира развитието на сектора и да осигури по-добра защита на потребителските права. То въвежда правила за предоставяне на допълнителни туристически услуги.
Водещи
-
Асен Василев: Върви натиск кметове и общинари на ПП да сменят боята
Ще настъпят мотиката, ако предизвикат предсрочни избори във Варна, предупреди председателят на...
19.07 | 18:00
-
НОИ секна далаверите на нашенците , точили системата с "френска безработица"
Хората, които ги получават, са намалели от 28 000 на 18 000
19.07 | 17:20
-
Най-добрите бг ученици по математика - с 6 медала от Международна олимпиада по математика
Те спечелиха 3 сребърни и 3 бронзови медала
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Велизар Енчев: Участието на германския посланик в протеста срещу съдебния произвол у нас е двусмислен акт
Посланието на Ирене Планк към България не е послание от Берлин, а от Брюксел, смята той
19.07 | 11:00
-
Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман на България
Тя бе избрана в петък от депутатите
19.07 | 10:20
-
Мара Отварачката вече е г-жа Петкова (СНИМКИ)
Миньончето на поп фолка мина под венчило за четвърти път
19.07 | 13:40
-
Изненада! Черната пантера от Шумен забелязана и във Варна
"Шуменското плато" остава отворено
19.07 | 10:40