Уикенд идея: Слънчевият град Серес 09.03 | 10:02
Oсвен с гирос, сладкиши и шопинг, Серес може да ви изкуши и с древна култура и история

Може би най-доброто време да посетите намиращия се близо до българската граница гръцки град Серес е краят на зимата и началото на пролетта.
Древното име на това населено място идва от думата "сириос" ("слънце") и това ще ви се стори толкова логично, когато от студена и снеговита България пристигнете тук в края на зимата. Този слънчев град ще ви посрещне с цветни хвърчила, вкусотии и двуетажна църква.
Серес съществува без прекъсване буквално от хиляди години. Когато се разхождате по улиците му обаче, у вас остава впечатлението за модерен, по средиземноморски уютен град. Серес (или Сяр, както е известен още на български) е дълбоко свързан с българската история - и до днес тук живеят българи, а по улиците може да ви се случи да чуете българска реч.
Ако посещението ви в Серес е включен и вторник, ще можете да се възползвате и от оживлението на този истински пазарен ден – в магазините се правят редица намаления, дори и на марковите стоки, улиците също са пълни с търговци, продаващи купища интересни неща.
Около Сирни Заговезни навсякъде из града ще видите да се продават разноцветни хвърчила ("аетос"). В първия ден от Великите пости гръцките семейства излизат на пикник на открито и ги пускат.
Серес, който се намира на около 45 км от границата при Кулата-Промахон, е чудесна уикенд дестинация и освен с гирос, сладкиши и шопинг, може да ви изкуши и с няколко залитания към древна култура и история.
На централния площад "Свобода" се намира археологическият музей, който в миналото е бил безистен (покрит пазар). В Гърция до наши дни са запазени само два такива безистена – в Серес и в Солун. В центъра на Стария град си заслужава да се отбиете в базиликата "Св. Теодорос", която е построена около 1224 г. от Теодор Комнин. След опустошителен пожар през 1913 г. от впечатляващите й мозайки са запазени само апостол Андрей и ръцете на апостол Лука, а зад олтара все още стои внушителна, макар и разпадаща се, мозайка, изобразяваща Тайната вечеря.
От хълма Кулас, обрасъл с борове, над града се издига древният акропол. Вдигнете глава да го видите, докато сте още долу, а възрастта му е внушителна – над 3400 години. Освен от римляни, крепостта е използвана и от византийци, сърби, българи и османци. Край Серес през 1196 г. Иван Асен I разгромява византийците, а през 1206 г. Калоян повтаря успеха му, но срещу Латинската империя. След битката при Клокотница през 1230 г. Иван Асен II отново превзема града. От крепостта се разкрива чудесна панорама отвисоко. Докато сте на хълма, непременно влезте в църквата Агиос Николаос, която е една от малкото на два етажа. Ако искате да стигнете пеша, ще ви трябват около 40 минути от центъра.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44