10% повече желаещи за почивка по българското Черноморие 23.03 | 08:00
Туристическата ни индустрия има шансове да компенсира финансовите си загуби с очаквания ръст
Записванията за почивка по българското Черноморие са нараснали с 10 на сто до края на февруари заради събитията в Близкия изток и Северна Африка.
Очакванията са, че България ще поеме част от туристите, които са се отказали да пътуват в размирната зона, коментира за БТА директорът на Бургаската регионална туристическа камара (БРТК) Иван Иванов.
Туристическата ни индустрия има шансове да компенсира финансовите си загуби с очаквания ръст на туристите, които по традиция търсят евтини и екзотични дестинации и сега се пренасочват към Балканите, каза Иванов. А предимствата на България са топъл климат, хилядолетна история, добри хотели, красива природа и евтини туристически пакети.
Всичко обаче зависи от това дали през следващите месеци работещите в бранша ще успеят да изиграят добре картите си и да спечелят нови клиенти за българския пазар, заяви Иванов. Той каза, че политическата криза в държавите от Северна Африка и ниските цени у нас са довели до спасяване на българския туризъм.
Специалисти от БРТК анализират периода 2008-2010 година, който се характеризира със световната финансова и икономическа криза, както и с нарасналата многократно хотелска и ресторантска база.
Според експертите предлагането в този период е изпреварило търсенето с 11,8 пъти, а легловата база от Обзор до най-крайната точка на юг - Резово е надхвърлила 800 000 легла.
През 2008 година рязко се е увеличил туристопотокът от Руската Федерация - с 36 на сто, а са намалели туристите от Дания, Норвегия, Швеция и Финландия - с общо 47 процента. Съкращаването на туристическия сезон през 2008 година е принудило хотелиерите и ресторантьорите да занижат критериите за подбор на кадри, а постигнатият резултат е бил посредствена услуга.
През 2009 година туризмът се ръководеше от записвания "в последната минута". Делът на записванията по
интернет от 10-15 процента на продажбите през 2008 година, скочи на 30-45 процента през 2009 година, а за някои хотели и на 50 на сто. Ключовите думи, които съпътстваха туристите, бяха: несигурност в живота, да се почива по-близо, по-евтино и по-кратко, обясни Иванов.
През 2010 година е отбелязан 5,8 на сто ръст на обслужените туристи, но това не съпътства ръста на приходите в отрасъла, каза Иванов. Той допълни, че това са показали финансовите резултати на туристическите компании, чиито акции са се търгували на българската стокова борса.
През 2010 година ръстът на броя на туристите е бил за сметка на ниските цени и тяхната печалба. Като цяло през периода 2008 - 2010 година, сектор "Туризъм" по южното ни Черноморие не можа да се похвали с повишени обороти и печалби, посочи експертът.
Заради кризата през последните години много туроператори и хотелиери не успяха да запълнят стаите, дори и в пиковия сезон. За да намалят разходите си, някои фирми се освободиха от печелившите си активи и съкратиха персонал, заяви Иванов. Той допълни, че въпреки трудностите сега в отрасъла се наблюдава леко стабилизиране. Бизнесът е наясно, че всички клиенти едва ли ще се върнат, но поне най-лошото отмина, добави експертът.
През миналата година рязко се е увеличил туристопотокът от Израел. Същевременно са се увеличили туристите от Чехия, Финландия, Казахстан, Молдова. Задълбочени анализи трябва да се направят на английския пазар, който през 2009 година е отчел спад от 21,1 процента, а през 2010 година ръст от 4,2 на сто, коментират от бранша.
Буди голямо безпокойство отново големият спад на пазари като Ирландия, Словакия, Швеция и Нидерландия, посочва експертът. Видимо извършеното от наша страна е недостатъчно, но и липсва задълбочен анализ на причините и конкретна маркетингова политика на държавата и бизнеса, каза Иванов. Големите надежди на PR поклонници и туристическия бизнес не се оправдаха спрямо Македония и Сърбия. Това е особен пазар, отбеляза експертът.
Румънските туристи през уикенда вече достигнаха общините Созопол, Приморско и Царево, които се нуждаят от високо категорийна база, места за паркиране, охраняеми паркинги, сигурност и защита, коментира Иванов.
Рязкото намаляване на цената на туристическия продукт преди и след сезона, преобладаващото обслужване "ол инклузив" за българи и чужденци спаси сезон 2010 от по-големи спадове, каза директорът на бургаската регионална туристическа камара Иван Иванов.
Водещи
-
ДПС - Ново начало: Новите управляващи вдигат ДДС-то на хляба!
Още миналата седмица внесохме отделен законопроект за нулевата ставка, каза зам.-...
14.01 | 20:30
-
Ваня Григорова предлага да бъдат спрени част от нощните автобуси в София
По много линии няма автобуси, а други са били орязани заради нощния транспорт, каза общинският...
14.01 | 20:15
-
Сензация с книжките - ще караме камиони с категория В?
Вижте какво предвиждат предлагани промени
14.01 | 20:00
-
Христо Мутафчиев предупреди: Артистите готови за бунт на жълтите павета
12 млн. лева са неизплатените средства от Министерството на културата към театрите
14.01 | 19:30
Най-четени
-
Днес, 14 януари, ромската общност отбелязва един от най-значимите си празници - Василица,
В утрото на Василица малките сурвакари обикалят съседските домове, благославяйки за здраве,...
14.01 | 08:55
-
ПП предлага промени в закона за приходите и разходите до приемането на Бюджет 2025-а
Поправките в законопроекта на служебния кабинет се внасят преди второто четене на Закона в...
14.01 | 14:20
-
Изборът на нов главен прокурор: Какво ще се случи на 16 януари
Новият главен прокурор следва да бъде на поста за следващите седем години
14.01 | 11:45