Чакаме гръцки и турски змии 27.05 | 15:53

Трайното затопляне в последните години може да предизвика придвижването им, твърдят експерти

От Олга Андреева

Над 1 милион пепелянки пълзят по нашите земи, макар че специални изследвания за числеността на змиите в България не са правени. Това разказа пред БТА Красимир Христов - доктор по зоология и главен експерт в Тракийското херпетологично дружество, което притежава най-богатата колекция от змии в Югоизточна Европа.

Възможно е поради повишаване на температурите през последните години част от видовете змии от южните ни съседки Гърция и Турция да преминат и у нас, предполагат учените. Засега обаче няма съобщения за нови видове змии в Южна България, твърдят родните херпетолози.

Смята се, че общият брой на змиите у нас е около 2,5 милиона. Срещат се 20 вида змии, шест от тях са отровни. Реално опасни са обаче две - пепелянка и усойница. Най-разпространена и най-добре приспособена към родните условия е пепелянката.

Тя се среща почти навсякъде в по-ниските части. Змиите излизат, когато стане трайно топло. Според зоолога почти всеки е минавал край пепелянка. Тя обаче избягва човека. При среща с нея не правете нищо, просто я отминете, няма да ви ухапе, съветва д-р Христов.

По около 40 души у нас средногодишно биват ухапани от пепелянки. Смъртните случаи са рядкост. Половината от ухапванията са сухи, т.е. без да е въведена отрова. Много болезнени обаче са отровните ухапвания и трябва да се търси бързо лекарска помощ.

На второ място по разпространение са смоковете, които са десетина вида. На стотина пепелянки се падат по 4-5 смока.

По думите на херпетолога страната ни е сред районите с богата херпетофауна в Европа. Превъзхождат я само Гърция и Италия.

Змиите не бива да се смятат за вредни животни. Повечето от тях се приемат за полезни, защото използват за храна вредни насекоми, гризачи, жаби и гущери, твърдят родните херпетолози. 

Водещи

Най-четени