ДБ: Преговори с хората на Слави Трифонов не сме водили 13.04 | 09:47
Дали вървим към служебно правителство, зависи от политическите сили в парламента, казва Атанас Славов

"Преговори нито са започнати, нито са водени с втората политическа сила – "Има такъв народ". Засега формални контакти не са осъществявани, подкрепа не е потърсена за такова правителство." Това каза пред БНР конституционалистът Атанас Славов, който ще бъде депутат от "Демократична България". По думите му, ако бъде потърсена такава подкрепа и ИТН реши да реализира връчен мандат, предстои "Демократична България" да вземе окончателно политическо решение.
Дали вървим към служебно правителство, зависи от политическите сили в парламента и дали те ще успеят да постигнат решение – било за правителство на малцинството, било за техническо правителство с ограничен мандат и определени цели, подчерта Атанас Славов.
Конституцията не задава рамка дали консултациите по съставяне на кабинет, инициирани от държавния глава, да бъдат форсирани или не, уточни той.
Министрите, избрани за депутати, следва да положат клетва като народни представители, а след това да напуснат временно парламента, като освободят местата си. За периода, в който ще бъдат в оставка, но продължават да осъществяват мандата си, те трябва да имат заместници в парламента. Виждали сме творчески преобразувани или пренебрегнати конституционни процедури, но за да се спази буквата на Конституцията, решението е това, обясни Славов в предаването "Преди всички".
Трудно е да се дефинира какъв ще е периодът на правителството в оставка, докато се състави ново правителство, той може да се окаже по-продължителен, допълни Атанас Славов.
Относно оттеглянето на избрани за депутати кандидати, които освобождават местата си, Атанас Славов заяви, че ЦИК не е орган по конституция, който да може да прекратява мандати, това може да направи парламентът.
"Тук според мен ЦИК е излязла извън законовите си правомощия, въпреки че това е вече наложена практика."
Водещи
-
Протест на работещите в държавните горски и ловни стопанства
Протестът е организиран от КНСБ, а горските служители настояват за увеличение на заплатите и...
14.07 | 12:15
-
Позитивите от влизането ни в еврозоната могат да бъдат много сериозни
Според Георги Ганев има сериозно объркване между две доста различни неща – увеличаване на...
14.07 | 11:59
-
Продължава борбата с пожара в природен парк „Рилски манастир”
Горски служители има и на местата на овладените вече пожари към селата Мурсалево и Палатово,...
14.07 | 11:30
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
Най-четени
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Имало ли е шамари в „Майчин дом“: Версиите на свидетелка и на лекарката
Междувременно близки на родилката организират протест в нейна защита. Те настояват и за...
14.07 | 09:14