Microsoft ще е новият собственик на Skype? 10.05 | 09:05
По предварителна информация сделка за компанията я оценява на 8,5 млрд. долара
Американският гигант Microsoft може още днес да обяви договорка за сделка за Skype, пише "Уол Стрийт Джърнал".
Според изданието победител в битката за услугата за интернет телефония ще е именно компанията на Бил Гейтс, като фирмата се оценява на 8,5 млрд. долара, допълва Forbes. Според експерти тя ще е стратегически коз в ръцете на Microsoft в борбата за конкурентни предимства пред Google и други основни играчи в сектора.
iNews припомня, че от известно време Skype е обект на всякакви спекулации. Като кандидати за компанията се сочат още Facebook и Google, като по мнението на немалко наблюдатели Microsoft не се нуждае толкова от приноса на Skype в бизнеса си, колкото желае компанията да не попадне в ръцете на големите му конкуренти.
По информация на американския бизнес всекидневник закупуването вече е договорено и се очаква да бъде официализирано в близките часове.
Ако транзакцията бъде потвърдена, това ще бъде най-голямата покупка в историята на Microsoft. Последната мащабна сделка на групата беше за фирмата за онлайн услуги aQuantive, купена през 2007 г. за 6 млрд. долара.
Очаква се благодарения на Skype Microsoft да постигне напредък в областта на интернет комуникациите и смартфоните – подходящ момент за това, като се има предвид, че услугата му MSN е в упадък.
Цената на Skype, ако бъде потвърдена, обаче се смята за доста завишена. Когато преди две години eBay продаде част от компанията на група инвеститори, сделката оцени фирмата на 2,75 млрд. долара.
Освен това за миналата година Skype има загуба в размер на 7 млн. долара. Продажбите възлизат на 860 млн. долара.
еBay купи Skype през 2005 г. за 2,5 млрд. долара в брой и акции, смятайки да използва услугата за подпомагане на комуникацията между купувачи и продавачи. Това обаче не проработи и интернет гигантът продаде 70% от капитала през ноември 2009 г. на група инвестиционни фондове.
Водещи
-
Явор Дачков: Добро решение на bTV, Цънцарова е партиен журналист на ПП–ДБ
След бурните реакции и подкрепа към журналиста Мария Цънцарова около евентуално нейно...
19.12 | 18:00
-
София пуска "зелен билет" за 1 лев заради мръсния въздух
Мярката влиза в сила за три дни, призовават гражданите да оставят автомобилите си
19.12 | 17:40
-
На директора на 138-о училище му прилоша в съдебната зала
Заседанието започна със закъснение
19.12 | 17:20
-
България се прощава с олимпийския шампион Боян Радев на 22 декември
Боян Радев е обявен за дарител номер 1 на Националния исторически музей, в който има специална...
19.12 | 16:33
Най-четени
-
Идеален фалшификат няма – ето как да разпознаете фалшиво евро в България
От МВР подчертават, че идеален фалшификат не съществува – винаги може да бъде открит елемент,...
19.12 | 10:15
-
Безплатно паркиране в София за празниците – ето кога
Зоните за почасово платено паркиране няма да работят в следните периоди:
19.12 | 14:30
-
Над 55% от българите подкрепят Европейския съюз
Изследването е проведено в периода от 14 до 24 ноември 2025 година сред 1004 пълнолетни...
19.12 | 15:30