Microsoft купува Skype 10.05 | 16:44
Комнанията на Бил Гейтс ще заплати 8,5 млрд. долара в брой за комуникатора
![Microsoft купува Skype](http://inews.bg/pictures/156564_1004.jpg)
Microsoft и Skype днес обявиха, че сключват окончателно споразумение, според което софтуерният гигант ще придобие комуникатора срещу 8,5 млрд. долара в брой.
Продавач е инвеститорската група, водена от Silver Lake. В нея влизат eBay International, Investment Board, Joltid Limited в партньорство с Europlay Capital Advisors и Andreessen Horowitz.
Споразумението бе одобрено от борда на директорите и на Microsoft и на Skype.
Както iNews вече писа това ще бъде най-голямата покупка в историята на Microsoft. Последната мащабна сделка на групата беше за фирмата за онлайн услуги aQuantive, купена през 2007 г. за 6 млрд. долара.
В публикуваното днес (10 май) прессъобщение на Microsoft се казва още, че придобиването на Skype ще увеличи достъпа до видео връзка в реално време и гласови комуникации. То ще донесе реални ползи както физическите така и на корпоративните потребители.
Сделката ще разшири обхвата на мрежовата платформа на комуникатора и в същото време ще обогати портфолиото на Microsoft от комуникационните продукти и услуги в реално време.
Със 170 милиона потребители и 207 милиарда минути от гласови и видеоразговори за 2010 г. Skype е водещата интернет комуникационна платформа в света. Тя ще се присъедини към другите комуникационни платформи на Microsoft, включващи Lync, Outlook, Messenger, Hotmail i Xbox Live.
В бъдеще комуникаторът ще бъде поддържан от Xbox и Kinect, и ще може да се използва върху мобилната операционна система Windows Phone. Отделно Skype ще бъде свързан с изброените по-горе комуникатори.
Промяна в собствеността на комуникатора няма да се размине и без структурни промени. От самостоятелна компания Scype ще се превърне в бизнес подразделение на Microsoft, а изпълнителният му директор Тони Бейтс ще поеме поста президент на Microsoft Skype Division.
Основана през 2003 г., Skype бе закупена първо от eBay през септември 2005 г., а четири години по-късно бе продадена на инвеститорска група, водена от Silver Lake.
Предстои сделката по придобиването да получи и одобрение от регулаторните органи, както и други обичайни условия за сключване. И купувачи и продавачи се надяват да получат всички изискуеми регулаторни разрешения до края на тази година.
Водещи
-
Кирил Петков: Ще следим всяка позиция в регулаторите
Лидерът на "Продължаваме промяната" изрази притеснение, че управляващата коалиция вече е...
10.02 | 18:00
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
Най-четени
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Нов случай в градския транспорт на София, при който пътник е заложник на шофьора
Оказва се, че случаят не е прецедент и други пътници са преживели същото.
10.02 | 09:59