Oтровена с манган вода тормози хасковски села 11.10 | 07:35

Хората са "на сухо", водата е негодна за употреба заради повишено ниво на опасното вещество

От Гергана Златкова

Поне 5 села са с чудовищни превишения на отровния манган в питейната вода, сигнализираха от хасковското ВиК. За различните населени места превишенията варират от 60 до 100 пъти над допустимата норма.

Манганът трябва да не надвишава 50 микрограма на литър, вместо това в село Брягово е на 4000 хил. микрограма на литър, в Николово - 3300, а в близките Нова Надежда и Константиново гони 5000-те единици на литър. Засегнати са и Александрово и Поляново.

В Областна администрация Хасково се сформира кризисен щаб, който да предприеме адекватни мерки за водоснабдяването на засегнатите села. Депутатът от хасковския многомандатен район Смиляна Нитова днес ще отправи официално питане до Министерството на околната среда и водите за начина по който държавата може да помогне.

Заради констатираните чудовищни нива на манган хасковското РЗИ обяви водата в селата за негодна за пиене и готвене и забрани ползването й освен за хигиенно-санитарни нужди.

Това е поне 6-ата такава забрана за последните само две години, съобщава "Монитор".

През юли 2012-а ВиК и здравната инспекция засякоха 2200 микрограма манган в литър питейна вода в хасковското село Николово. Според местните мътилката, която тече от чешмите им, сега е още по-страшна - разваля перални и бойлери, а попаднала върху кухненски съдове, не може да бъде отмита. Прането пък ставало абсолютно негодно и трябвало да се хвърля.

Според експерти трайното решение на проблема е изграждането на обезманганна станция, каквато имат Харманли и Хасково. Необходими са обаче много пари. Шанс за финансиране дава оперативна програма на ЕС, която е за изграждане на съоръжения за питейна вода.

Тя стартира тази година, но няма данни някой да е кандидатствал по нея. "Много пари, струвало – вятър. Имахме проект за 380 000 лева, но ни го спряха", беше бесен кметът на Брягово Делчо Митев. Според него парите били договорени по ПУДООС и щели да стигнат за изграждане на нов напорен водопровод плюс пречиствателна станция, която да спаси селата от отровата в чешмите. "Предишното правителство го спря. Не знам защо" категоричен бе бряговския кмет.

Проблемът на хасковското село датира от 1993-а година и се възобновява всяко лято. Дълги години се е неглижирал, защото тежкия метал сам по себе си не е токсичен. Обаче е на второ място по разтворимост във вода и тогава става токсичен.

При натрупване в човешкия организъм предизвиква отслабване на зрението, слуха, треперене на крайниците и смърт. "Направихме изчисление, че за изграждане на 5 обезманганни станции по магистралните водопроводи на Хасковско, Симеоновградско и Свиленградско ще са ни необходими 16 млн лева", съобщи шефът на ВиК Атанас Бързев. Предложенията вече били изпратени на Министерския съвет и се чакала спешна реакция.

Водещи

Най-четени