Ковачева: Платените пари за сгрешени е-винетки да се върнат на хората 17.03 | 09:30
Това се отнася за всички такива случаи от 1 януаро 2019-а насам, подчертава омбудсманът

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), в която настоя неоснователно платените суми за грешно въведени данни при закупуването на е-винетка, да бъдат възстановени на гражданите назад във времето – още от 1 януари 2019 г.
"С промяната, приета в Закона за пътищата на 5 март 2021 г., Народното събрание преурежда публично-правните отношения в тази област, но не урежда последиците от тях, т.е. не посочва ред, по който всички граждани със сгрешени винетки, включително и тези, чиито стикери са изтекли, да потърсят правата си", пише доц. Ковачева.
Тя настоява за всички случаи, които са от преди промените в Закона за пътищата, да бъде предвиден механизъм, по който да бъдат възстановени недължимо платените суми на гражданите от момента на влизане в сила на е-винетки.
Диана Ковачева е категорична, че неоснователно платените суми трябва да бъдат възстановени от държавата, в противен случай е налице неоснователно обогатяване.
Припомня, че е изпратила четири препоръки за е-винетки, в периода от 9 януари 2019 г. до 5 март 2021 г., за невъзможността гражданите, закупили стикери да получат обратно сумите си при сгрешени данни в регистрационния номер или при грешно въведена категория.
"Досега няма ясен механизъм, какъвто беше оповестен от АПИ, за възможността при сгрешени данни на автомобила (регистрационен номер или категория) гражданите да си възстановят парите", подчертава общественият защитник.
Омбудсманът обръща внимание и на факта, че ако гражданите потърсят правата си по исков ред, пътната агенция може да бъде осъдена освен да възстанови недължимо платените суми и да заплати съдебните разноски, което ще натовари бюджета на държавата.
В препоръката си доц. Ковачева настоява АПИ да оповести публично на сайта си информацията за промените в Закона за пътищата след неговото обнародване и възможността за възстановяване на сумите на всички засегнати лица, така че те да могат да се възползват от нея.
Според омбудсмана в кратък срок АПИ следва да информира гражданите по какъв начин ще им бъдат възстановени недължимо платените суми за винетки със сгрешени данни, като възстановяването на средствата следва да обхване и стикери, чиято валидност е изтекла, но собствениците не са получили обратно платените без основание суми.
Водещи
-
Костадинов нападна ПП-ДБ
Впоследствие Костадинов излезе на трибуната и заяви, че депутатите от ПП-ДБ, МЕЧ и „Величие“...
23.05 | 12:59
-
Пожарникари помогнаха на мъж, паднал в шахта в Русе
Екипите на РДПБЗН реагираха и на наводнени помещения в Сеново и пътен инцидент край града
23.05 | 12:45
-
Германия разполага още войски в Литва
„Сигурността на нашите балтийски съюзници е и наша сигурност“, заяви Мерц в четвъртък.
23.05 | 12:15
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Калин Вельов напусна поста на заместник-министър на културата
Калин Вельов е назначен за заместник-министър на културата на 05.09.2024 г.
23.05 | 10:30
-
За първи път в Северна Македония са лабораторно потвърдени два случая на маймунска шарка
Лекарят, приел пациентите, ги е информирал за получените резултати
23.05 | 10:45