Астрономи откриха странна планетна система 22.06 | 14:29

Може би става въпрос за две гигантски планети, обикалящи около двойна звезда

От Георги Георгиев

Помните ли сцената от "Междузвездни войни", в която Люк Скайуокър е застанал на фона на двете залязващи слънца, около които се върти родната му планета Татуин? Изглежда, че освен в главата на Джордж Лукас, подобна картина е възможна и на други места в реалната вселена.

Екип от астрономи наскоро откри доказателство за съществуването на необичайна планетна система. В нея две гигантски планети изглежда, че се въртят на определено разстояние около компактна двойна звезда, позната на учените като UZ For, пише PhysOrg.com.

Ако резултатите от анализа се потвърдят, това ще бъде пример за много странна нова планетна система, ако вземем предвид самата природа на двойните звезди. Системата се състои от бяло и червено джудже, всяко от които е с много по-малки размери от нашето слънце.

Звездите се въртят толкова близко една до друга, че им трябват едва няколко часа, за да направят един пълен оборот. За щастие на астрономите, системата е ориентирана по такъв начин спрямо нас, че звездите се затъмняват една друга при всяко завъртане. Това позволява свойствата на системата да бъдат много точно определени.

Учените установили, че затъмненията обаче не се случват точно по едно и също време, както би трябвало да бъде. Понякога "затъмнението" настъпва твърде рано или твърде късно. Това дава основание на учените да предполагат, че около звездите обикалят две гигантски планети, които с гравитацията си влияят върху орбиталната им скорост.

Според изчисленията, масите на планетите трябва да са съответно поне осем и шест пъти по-големи от тези на Юпитер. Те обикалят около звездите съответно за 5 и 16 земни години. Самата система е разположена прекалено далеч, за да могат двете планети директно да бъдат наблюдавани с телескоп.

Двойната звездна система, наречена UZ For поради разположението си в южното съзвездие "Пещ" (Fornax), създава изключително негостоприемна среда за съществуването на планети. Поради голямата си близост гравитацията на по-масивното, но много по-компактно бяло джудже, постоянно "краде" материал от повърхността на червеното джудже посредством непрекъснат поток. Този поток се сблъсква с повърхността на бялата звезда, където се нагрява до милиони градуси по Келвин, облъчвайки цялата планетна система с гигантски количества смъртоносни рентгенови лъчи.

Откритието на двойната UZ For е направено благодарение на наблюденията на Южноафриканския голям телескоп (SALT) и на анализа на архивни данни, трупани в продължение на 27 години от множество орбитални сателити.

Водещи