БСК: Оттеглете проекта за Закон за управление на отпадъците 14.07 | 18:20
Законопроектът съдържал твърде много нерешени проблеми и бомби със закъснител
Българска стопанска камара (БСК) настоява да бъде оттеглен сегашния проект за Закон за управление на отпадъците (ЗУО), става ясно от специално писмо, изпратено от председателя на БСК Божидар Данев. Повод за писмото е представеният последен вариант на ЗУО.
В писмото Данев посочва шест основни проблема, които бяха изведени и обсъдени по време на две последователни обсъждания на ЗУО с над 100 представители на задължени предприятия, браншови организации, организации на оползотворяване, за събиране и третиране на масово разпространени, промишлени, строителни, опасни и битови отпадъци, общини и други заинтересовани страни. Шестте теми, в които са обособени проблемите на законопроекта, са:
- Подготовката и публично консултиране на законопроекта;
- Режима на управление на т.нар. масово разпространени отпадъци;
- Управлението на битовите отпадъци;
- Дейностите за събиране, съхранение, транспортиране и търговия с отпадъци от черни и цветни метали;
- Управлението на опасните отпадъци;
- Използвана терминология и принципи за управление на отпадъците;
Според БСК предварителните обсъждания на ЗУО бяха представени в само няколко дни, което е абсолютно недостатъчен срок за подготовката на становища по такъв обширен, комплексен и фундаментален за икономиката на страната проблем. Не беше представена и оценка за въздействие на законопроекта.
Може би най-сериозният проблем на сегашния законопроект е липсата на императивно изискване и прилагане на европейския принцип "замърсителят плаща” по отношение на връзката между количеството генерирани битови отпадъци и таксата битови отпадъци, определяна от общините. Според БСК по този начин само се възпроизвежда коментираната многократно практика на дискриминация на бизнеса чрез скрити имуществени данъци, както и практиката на неефективни системи за управление на битовите отпадъци.
Нерешени остават и проблемите със събирането, съхранението, транспортирането и търговията със скрап. Най-големият абсурд според българския бизнес е задължението да се предават безвъзмездно отпадъци само на общински площадки, след като едва 30% от общините могат да изградят такива площадки съгласно изискванията на новия закон.
Не по-малко опасен проблем са и сроковете за съхраняване на мястото на образуването им и липсата на инфраструктура за третиране на промишлените опасни отпадъци. Тези проблеми могат да доведат до блокиране на дейността на бизнеса, смятат от БСК. Предложението там е да се възползваме от немския опит и да се създадат или няколко публично-частни организации, които да предлагат услуги и администрират във всички основни дейности по събиране и третиране на опасни отпадъци.
В заключение от БСК считат, че в този си вид проектът за ЗУО само ще задълбочи погрешно структурирани механизми за управление на масово разпространените отпадъци. Затова и камарата иска законопроектът да бъде оттеглен.
Водещи
-
Започват консултациите при Радев преди връчването на първия мандат
Първи днес са представтелите на ГЕРБ-СДС
10.12 | 09:30
-
Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков
Искането е заради арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова през 2022...
09.12 | 18:00
Най-четени
-
Пеевски: Въпреки, че вече има председател, парламентът е компрометиран в очите на българите
„Призоваваме всички парламентарни групи да не ощетяват учители, полицаи, военни, спортисти и...
09.12 | 11:00