2 млрд. лева е загубила държавната хазна от укриване на ДДС 06.10 | 17:33

Страната ни е добро място за инвестиции, но сивата икономика е огромна

От Георги Велев

Над 2 млрд. лв. са загубите за бюджета от укриване на ДДС през последните три години, а корупционният дял е над 60%. Това заяви проф. д-р Митко Димитров,  директор на Института за икономически изследвания при БАН на конференция за икономическия растеж.

Димитров посочи, че страната ни е атрактивна дестинация за преки чуждестранни инвестиции, има добри икономически показатели, а с всяка година условията за външна търговия се подобряват. Той обаче подчерта, че България е сред държавите с най-висок дял на сивата икономика.

Според него центърът на икономическите проблеми в страната се крие в осъществяването на прехода. Той изтъкна, че нереформираните институции в България, пречат на бизнеса, не работят за обществения интерес и са пречка за развитието на страната.

"Трябват силни институции, но под сила не трябва да се разбира повече държавна намеса в икономиката, а осигуряване на правила и тяхното спазване", заяви Димитров.

Според Димитров източникът на икономически растеж в България трябва да се търси в решаване на проблемите с високото равнище на корупция, враждебната бизнес среда, некачествените услуги в съдебната система и администрацията, неправилното използване на природните ресурси, и демографската криза.

Според проф. Уилям Бартлет от London School of Economics проблемите в икономиката възникват поради недостатъчното потребление. Бартлет изследва страните от ЕС и Западните Балкани, използвайки модела ядро – периферия. Според него Еврозоната прилича на ядро със страни като Германия, периферия със страни като Гърция, Испания, Италия, Португалия, а свръх периферия – Западните Балкани. По думите му кризата в ЕС е тръгнала точно от периферните страни.

По думите на служебния вицепремиер и социален министър Йордан Христосков България ще трябва да догонва страните от ЕС по икономически растеж.

"На съществуващата база, икономическата наука не може да даде нови идеи и нови рецепти за икономически растеж. Трябва да се намерят нови икономически теории с нови дефиниции, които да се прилагат от политиците", заяви Христосков.

Той отчете, че чуждестранните инвестиции се насочват към районите в България, където има инфраструктурно развитие. Затова в райони със слаба инфраструктура трябва да се насочат повече инвестиции.

Водещи

Най-четени