40% от обявите за работа са в София 07.04 | 12:45
Регионални различия и тенденции

Трудовият пазар в България продължава да показва стабилност с ниво на безработица под 4%, което по принцип се счита за положителен индикатор за икономиката. Това сочат последните данни, анализирани в рубриката "Лични финанси" на БНТ.
Специалистите обясняват, че ниският процент на безработица обикновено се асоциира с повишаване на средната заплата поради намаленото предлагане на работна ръка. Това обаче може да има и някои негативни последствия, включително повишаване на инфлацията, тъй като работодателите са принудени да увеличават цените на своите продукти и услуги, за да компенсират нарасналите разходи за труд. В някои случаи ниската безработица може да бъде сигнал и за намалена производителност или дори за предстояща рецесия
По отношение на обявите за работа през март се наблюдава ръст от 8% спрямо предходния месец, като общият брой на предложенията надхвърля 45 хиляди. Интересното е, че този растеж идва предимно от секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" и "Търговия и продажби", което е типично за предсезонния период предвид наближаващия летен туристически сезон. Въпреки това, в сравнение със същия период на 2024 година се отчита малък спад от 1%.
Регионални различия и тенденции
В регионален план най-голям ръст на обявите за работа се наблюдава във Варна, следвана от Бургас, Русе, Стара Загора и Пловдив, докато София заема шесто място по този показател. Независимо от това, столицата продължава да концентрира най-голям дял от обявите за работа в страната - около 40% от всички предложения, макар и с най-малък ръст.
Данните показват и интересна тенденция при дистанционната работа, където се отчита понижение от 4% спрямо предходния месец и 1% на годишна база. Работата от разстояние съставлява едва 8% от всички обяви за работа, като разпределението по сектори сочи най-голямо понижение в сферата на информационните технологии - с цели 47%. След него се нареждат "Административни и обслужващи дейности" с 18%, аутсорсинг индустрията с 15% и "Търговия и продажби" с 11%.
Предизвикателства пред пазара на труда
Важен аспект от анализа е, че една трета от всички обяви за работа не изискват предишен професионален опит. Според представители на HR бранша това се дължи на факта, че образователната система не създава достатъчно квалифицирани кадри, които да отговорят на нуждите на пазара.
Анализаторите в сектора отбелязват, че безкрайният ръст на заплатите не е универсално решение за справяне с недостига на квалифицирани кадри на пазара на труда. Необходим е по-комплексен подход, който да включва различни мерки за подобряване на квалификацията на работната сила и по-добро съответствие между образованието и нуждите на бизнеса.
Водещи
-
Кирил Петков: Пеевски е звънял като луд на всякакви министри
Неговото изявление е продължение на думите на Андрей Цеков от вчерашния ден, който твърди, че...
11.04 | 11:33
-
В навечерието на Лазаровден жените ходят на гробището, прекадавят и преливат с вино
Лазаровден - значение на празника
11.04 | 12:45
-
И Борисов проговори за Андрей Цеков
Видях злобата и как Радев изплиска легена, каза лидерът ан ГЕРБ
11.04 | 11:58
-
С разпит на свидетели и при закрити врата започна делото „Дебора“
В началото на заседанието защитниците на Георгиев поискаха отвод и на настоящия съдебен...
11.04 | 11:30
Най-четени
-
Петков:Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава Иван Мирински ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
11.04 | 10:45
-
Започва делото срещу Лена Бориславова
Според обвинението, Бориславова се е ползвала от неистински документи на 13 май 2021 г. и 14...
11.04 | 09:15
-
Между 3 и 180 лева се продават великденските изкушения тази година
Козунакът за 130 лева – тържество на шамфъстъка
11.04 | 09:45