76 на сто от водещите компании у нас имат вътрешна система за дарителство 09.03 | 17:13
Служителите на 25 на сто от най-големите работодатели и рекламодатели в България даряват по ведомост

Подкрепа от висшия мениджмънт в компанията, легитимни благотворителни каузи, добра обратна връзка за постигнатото и пълна прозрачност – това са условията да функционира успешно дарителството от работното място. Около това твърдение се обединиха представителите на Виваком, Мобилтел, Инвестбанк, Аурубис, Кока Кола, Ситибанк, Овъргаз, Софарма и останалите компании, които участваха в представяне на социологическо проучване за практиките на дарителството от работното място сред 100-те български фирми с най-голяма печалба през 2014 г. В дискусията участваха и представители на Американската търговска камара, Глобалния договор на ООН и Българската минно-геоложка камара.
Социологическото проучването беше направено от Junction Bulgaria в периода ноември 2015 - февруари 2016 г., по поръчка на Фондация "Помощ за благотворителността в България” (ФПББ). То е проведено сред най-големите по печалба компании, като извадката е 38 фирми от най-големите работодатели и рекламодатели, а общият брой на заетите в тях служители е над 30 000 души.
Според изследването за 2/3 от тези фирми дарителството от работното място е устойчива практика, а не ад-хок решение. По-точните данни показват, че 25 на сто от изследваните компании даряват средства всеки месец (дарителство по ведомост), 38,9% - повече от два пъти годишно, а 16,7 на сто – два пъти годишно на специални събития. Едва 24 на сто от най-големите работодатели и рекламодатели в България нямат вътрешна система за регулярно дарителство. 85% от фирмите, в които има дарителска практика, допълват събраните от служителите суми, посочи социологът Стоян Михайлов от Junction Bulgaria. За международните компании благотворителността е неотменен елемент от корпоративните практики, но има и много български предприятия, в които дарителството от работото място е възникнало като част от тяхната вътрешна култура, отбеляза още социологът. Допълни, че има значение и какъв е характерът на бизнеса - например в агробизнеса, макар да е печеливш, има много слаби дарителски традиции, докато сектори като телекомуникациите и финансовото дело са в другия полюс.
"Ако 1 % от всички работещи хора в България даряват по 10 лв. месечно, за една година биха се събрали 3 500 000 лв. за добри каузи. Дарителството от работното място е въпрос на добър механизъм, но в основата си е лично и емоционално и отговаря на вътрешната ни потребност да помагаме”, каза Елица Баракова, изпълнителен директор на ФПББ. И допълни, че има големи надежди за добро развитие на дарителството на работното място, включително защото всички ние прекарваме голяма част от живота си в компанията на колегите си. "Дарителството на работното място има всякакви форми и позволява да се подпомагат болни колеги или пък болни деца, но и не толкова спешни каузи, които отговарят на желанието на всеки да чува добри новини, да вижда развиващи се хора, които успяват с таланта и с образованието си, не само хора, чиито животи спасяваме”, каза тя.
За нас предизвикателството е как да продължим да въвличаме хората в тази инициатива, разказа Анелия Ставрева, HR мениджър във Виваком. През 2015 година екипът на компанията въведе дарителство по ведомост и още в първия месец са се включили 40 на сто от служителите от цялата страна. За нас този инструмент доразвива доброволческото чувство на служителите. Компанията има традиции в дарителството, с този инструмент дадохме шанс и на екипа ни да се включи и да подпомага каузи, в които вярва, коментира Мануела Дюлгерова-Тотева, ръководител отдел Комунукации в Аурубис.
"Респект към хората, които са ангажирани с ангажирането на хора”, каза Галина Томова от Ситибанк. Предизвикателствата са различни, когато трябва да мотитивираш екип от 500 или от 5000 души и когато екипът на компанията е 60 души, напомни тя и разказа, че за екипа на Сити дарителството по ведомост надгражда доброволческите инициативи. Личната среща на служителите с благотворителните каузи – да направите доброволчески ден с някоя от тях, да се запознаеете със студент, чиято стипендия сте осигурили, да видите лешояда, спасен от Центъра за диви животни - тези неща дават шанс на хората да се почувстват лично ангажирани и да се включат в някаква форма на регулярно дарителство, разказа и Даниел Киряков, ПР на Българската минно-геоложката камара.
Преди 15 години Фондация "Помощ за благотворителността в България” въведе за първи път в България механизма за дарителство по ведомост. Оттогава той е използван от повече от 102 компании в полза на над 70 благотворителни каузи. Само през миналата година близо половин милион лева са събрани и чрез дарителство по ведомост.
Водещи
-
Какво ще е бъдещето за парк Врана?
Столичната община отделя годишно за поддръжката между 500 и 600 000 лева.
09.07 | 10:30
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
-
България чества 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов
Поетът е роден 9 юли 1850 г. в Сопот и умира на 22 септември 1921 г. в София
09.07 | 09:59
-
Студенти излизат на протест пред ректората на Софийския университет
Таксите в СУ скачат до 29 000 лева
09.07 | 09:45
Най-четени
-
Оранжев код за силен вятър и високи температури за седем области в България
Понижение на температурите с хладен въздух
09.07 | 08:30
-
Росен Желязков внася становище срещу референдума за еврото
Премиерът Желязков заема твърда позиция срещу провеждането на референдум по въпроса
09.07 | 09:15
-
Кабинетът ще обсъди днес проект на решение за осъществяване на наблюдение на цените на стоки и услуги в процеса на въвеждане на еврото в страната
Вчера Съветът на ЕС гласува с единодушие последните решения, свързани с приемането на България...
09.07 | 08:59
-
Комари, вируси и лоша хигиена – новите опасности през ваканционния сезон
„Тропическият комар е единствената причина за тези болести. За съжаление, вече го имаме и в...
09.07 | 08:45