Moody’s: Доходите в България ще гонят европейските 28.05 | 19:03
Разликата между българските и европейските заплати ще се свие или в най-лошия случай ще се задържи, прогнозират от агенцията

Доходите на българите продължават да догонват европейските - разликата ще се свие или в най-лошия случай ще се задържи. Такава прогноза прави кредитната агенция Moody`s в своя доклад за развитието на България.
При създалото се положение от агенцията дават оценка за дългосрочната икономическа сила на държавата като висока (значително над средната), сочи съобщение на Министерството на финансите.
В документа е припомнена още и амбициозна задача на правителството, вписана в Националната програма за реформи, до 2020 година да бъде повишен стандартът на живот в България до 60% от средния за еврозоната.
Друг ключов за страната момент е банковата система. Българските институции са силни, когато става въпрос за разумни фискални политики, парична политика и регулиране на банковата система, се казва в доклада на Moody`s.
Регулаторите изискваха от банките да реинвестират своята печалба през годините на бума, а не да я репатрират към чуждестранните си дружества - майки. Фискалната позиция на България е много силна (съотношение дълг/БВП в размер на 16,3% към края на 2011 г., втората по ред най-ниска стойност в ЕС след Естония).
Малко други държави с валутен борд са успели да поддържат дълга си достатъчно нисък (като Хонконг е забележително изключение).
Рисковете, предизвикани от режима на валутен борд, са свързани основно с последващите рискове в случай че системата бъде изоставена или не издържи. Обаче, това е риск с ниска вероятност. Политическият риск е нисък, тъй като има огромен консенсус за поддържането на валутния борд и на политическа рамка.
Държавните финанси са здрави, с нисък размер на дълга по всички стандарти. Дефицитът на сектор държавно управление се сви през последната година до 2,1% от БВП, а вече ниският бюджетен дефицит като процент от БВП се очаква да се свие още повече през следващите две години.
Тъй като дефицитът на България падна под 3% през 2011 г., се очаква скоро страната да излезе от Процедура по прекомерен дефицит, прогнозират от агенцията.
Moody’s обаче очаква дефицитът да достигне 2% от БВП през 2012 г., в сравнение с прогнозата на правителството за 1,4%. От агенцията обясняват разминаването с по-песимистични допускания по отношение на икономическия растеж. Прогнозата на Moody`s е, че икономиката ще нарасне с 0,9%, докато правителството очаква ръстът да достигне 1,4%.
Според доклада на Moody`s правителството се е заело и с две други институционални слабости на държавата до този момент - престъпността и усвояването на европейски средства. Данните на агенцията показват подобрение на показателите в тази област от идването на власт на правителството на Бойко Борисов през 2009 година.
Процентът на усвояване нарасна през последните две години, като 20% от отпуснатите средства за 2011-2013 г. бяха усвоени към 31 март 2012 г., въпреки че това предполага да се извърши значителна работа. Правителството също така неотдавна обяви, че ще работи в партньорство със Световната банка, ЕИБ и МБВР, като се опитва да се възползва от техните консултантски услуги.
Добрите данни по отношение на борбата с престъпността са били потвърдени и в последния междинен доклад на ЕК за развитието на страната, допълват още от МФ, но припомнят още, че в докладите беше записано, че е необходима още и реформа в съдебната система и полицията.
Наскоро, техническите усилия за реформи бяха удвоени с цел постигане на друга цел - включване в безвизовото Шенгенско пространство, е отбелязано още от Moody`s.
От агенцията отбелязват още и ниските данъци - ДДС, данък върху доходите и печалбата, съответно 20%, 10% и 10%, както и плановете за криминализиране на неплащането на социалните осигуровки и повишаването на минималните прагове.
Рейтингът, който дава Moody`s на държавните облигации на страната, е Baa2 със стабилна прогноза. През юли 2011 година от агенцията повишиха рейтинга от Baa3.
Водещи
-
За по-чист въздух: София инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура
„Проектът ще подкрепи усилията ни за подобряване качеството на живот на хората в София.
05.05 | 12:00
-
През май - гръмотевични бури и температури до 33 градуса
Тя подчерта, че почти през цялото второ десетдневие от месеца оставаме в неустойчивата...
05.05 | 11:30
-
Съществуват три вида пушачи, 50% не искат да откажат цигарите
Норвежкият институт за обществено здраве идентифицира три типа никотинови потребители, които...
05.05 | 11:00
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
Най-четени
-
На 5 май линиите на градския транспорт в София работят по празнични разписания
На 2 май, след празничния 1 май, градският транспорт също беше с празнично разписание.
05.05 | 09:45
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15