Американски консорциум прояви интерес към "Белене" 26.09 | 15:08

Globul Power Consortium води преговори с "Атомстройекспорт"

От Ралица Стоянова

Американският консорциум Globul Power Consortium е заявил интерес за реализирането на проекта АЕЦ "Белене”. Това съобщи на заседанието на парламентарната икономическа и енергийна комисия Самюел Реди от консорциума, цитиран от Агенция "Фокус”.

Реди представи параметрите на предложението си в присъствието на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Той обясни, че консорциумът е в контакт с НЕК, както и с няколко компании, които да се присъединят.

Разработва се меморандум за членство в консорциума. Първоначално НЕК ще създаде проектна компания, при което активите и пасивите, свързани с проекта "Белене”, ще бъдат прехвърлени към проектната компания, обясни експертът.

"Много добре осъзнаваме, че този процес и проект са сложни по своята същност. Опитваме се да анализираме проекта във всички аспекти. В разговори сме с руската компания "Атомстройекспорт”. Те изразяват интерес да водят преговори с нас", каза Реди.

Той обясни, че консорциумът не търси никакви финансови гаранти от страна на българското правителството в този проект. Той ще е на 100% гарантиран от средства от американски компании. Активите, които ще придобием от НЕК, ще са по справедлива пазарна стойност”, заяви Реди.

"Ние не можем да се намесим в течащите в момента арбитражни производства между НЕК и руската компания. Уреждането им може да се случи само между НЕК и "Атомстройекспорт". Надяваме се да успеем да се договорим с руската компания това положение да се прекрати”, обясни Реди.

"Ние сме готови да поемем задълженията по проекта, които са до момента”, каза Богомил Манчев – собственик на "Риск Инженеринг" - част от американския консорциум.

Реди обясни, че  Globul Power Consortium е собственик на няколко хиляди мегавата в световен мащаб инсталирани мощности. "Нямаме атомна централа, но въз основа на нашия експлоатационен опит мисля, че ще бъдем един успешен стопанин на тази мощност”, каза Реди. "Ние сме сериозни по отношение на проекта АЕЦ "Белене”, имаме финансови възможности. Можем да докажем своята финансова възможност за осигуряване на този проект. Доказателство за това е, че организираме представяне на гаранция", добави той.

Възможността проектът АЕЦ "Белене” да се реализира като частен проект е единствената останала възможност, според икономическият министър Делян Добрев.

"Трябва да дадем отговор на въпроса ще рестартираме ли проекта АЕЦ "Белене”, каза председателят на парламента Цецка Цачева. Хората от Плевен очакват нещо да се случи на площадката в Белене, обясни тя.

Липсата на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене" беше един от основните аргументи зад решението на правителството да се откаже от ядрената централа и да пренасочи готовото руско оборудване към площадката на действащата АЕЦ "Козлодуй".

Отказът ни да строим централата доведе до увеличение до 1 млрд. евро на обезщетението, което иска руската държавна компания "Атомстройекспорт".

Водещи

Най-четени