Безработицата се превръща в световна болест – 202 млн. са незаетите 20.01 | 12:17

Положението е най-трагично при младите хора

От Христина Рафаилова

Безработицата започва да придобива чудовищни размери в световен мащаб. Най- засегнати от липсата на прехрана са младите хора. За огромната липса на работни места предупреждава Международната организация на труда, цитирана от Suddeutsche Zeitung. 

Основната причина хората между 15 и 24 години да не могат да си изкарват сами хляба е политиката на строги икономии, прилагана от много държави, твърдят от НПО-то. От организацията отбелязват, че финансовата криза се смята за феномен в Европа, но "кашата" всъщност била навсякъде по света.  

Много от работодателите по целия свят все още са под натиска на кризата. Поради тази причина по цялата Земя незаетите наброяват 202 млн. души през 2012 г. За една година хората извън пазара на труда са се увеличили с рекордната цифра от 5 млн. 

Прогнозите на организацията не дават особена надежда, че ефектите от кризата ще заглъхнат от гледна точка на безработицата. Според експертите броят на останалите без прехрана ще продължи да се увеличава. Специалистите очакват през 2018 г. те да достигнат 215 милиона. 

Статистиката не дава много надежда на младите. През миналата година незаетите на възраст между 15 и 24 години са достигнали 74,5 млн. В рамките на 12 месеца техният брой е скочил с 1 млн. В страни като Португалия, Гърция и Ирландия безработицата сред младите между 2007 г. и 2013 бележи "бум" от 75%. 

Друга тревожна тенденция е и удължаването на времето, в което младите си намират нова работа, след като са били освободени от старата. В Гърция той достига до 9 месеца. 

Водещи

Най-четени